Po raz 20 WOŚP zagra w Myślenicach

Po raz 20 WOŚP zagra w Myślenicach
Fot. Piotr Jagniewski

To będzie 20. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myślenicach, a w Polsce odbędzie się on po raz 27. W najbliższą niedzielę, 13 stycznia wolontariusze z puszkami pojawią się w różnych punktach naszego miasta.

Zbiórce towarzyszyć będą liczne atrakcje m.in. koncert kolęd w MOKiS, przejażdżki zabytkowymi samochodami na Rynku, czy warsztaty fotografii w bibliotece. Przyjdź i włącz się w tę szlachetną akcję!

Od 20 lat myślenicki finał organizuje rodzina państwa Papierzów z Myślenic: Zbigniew Papierz, jego żona Anna Nodzyńska-Papierz i córka Aleksandra Papierz-Rykała. Inicjatywę tę podjął pan Zbigniew, który zachęcił do niej żonę i córkę.

Pani Anna i Ola tak wspominają pierwszy zorganizowany przez ich rodzinę finał WOŚP: - Na ulice Myślenic, Dobczyc i okolicznych miejscowości wyszło stu wolontariuszy z kolorowymi puszkami i czerwonymi serduszkami. Efekty zbiórki przerosły wszelkie oczekiwania. Mieszkańcy byli bardzo hojni - mówią i podkreślają, że tak dobra passa utrzymuje się do dziś. - Co roku zbieramy naprawdę duże kwoty, a od trzech lat suma z roku na rok wzrasta. W 2016 roku było to 96 tys. zł, w 2017 roku 125 tys. zł, a w ubiegłym 133 tys. zł. Chcemy jednak zaznaczyć, że nie zależy nam na biciu rekordów. Nie skupiamy się na tym, najważniejsza jest idea pomagania.

Nasze rozmówczynie przyznają, że organizacja każdego finału WOŚP wymaga sporo pracy. Ola zajmuje się wolontariatem, a jej mama poszukuje sponsorów, odpowiada za reklamę, przygotowuje siedzibę sztabu, dba o puszki, czy identyfikatory. Przygotowania rozpoczynają się już w sierpniu. Wolontariuszem może zostać każdy, kto tylko nie był karany. Jeśli ktoś nie ma jeszcze ukończonego 16. roku życia kwestuje z pełnoletnim opiekunem.

W tym roku w całym powiecie myślenickim pieniądze zbierać będzie 166 wolontariuszy. Są to głównie młodzi ludzie, ale również starsi, którzy do akcji przyłączyli się w młodym wieku i są z nią do dzisiaj. Organizatorki nie łączą Orkiestry z polityką. - Pomagają nam ludzie z każdej opcji politycznej, to zbiórka ponad podziałami - mówi Ola.

W tym roku wolontariat myślenickiego sztabu zasilili m.in. uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 2, 3 i 4 w Myślenicach, podopieczni Małopolskiej Szkoły Gościnności, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach, klubowicze Motosportu, harcerze z myślenickiego hufca ZHP, strażacy ochotnicy z Jawornika, uczniowie ze Szkół Podstawowych w Bysinie, Lipniku, Węglówce, Jaworniku, Tokarni, Raciechowicach i Sieprawiu oraz indywidualni wolontariusze.

Z myślą o dzieciach

Co roku ogłaszany jest cel, na który przeznaczone zostaną zebrane podczas finału WOŚP fundusze. Placówki, które chcą otrzymać nowy sprzęt zgłaszają zapotrzebowanie na wyposażenie. Tegoroczna zbiórka przeprowadzona będzie na oddziały specjalistyczne dla dzieci. O nowoczesne urządzenia starać się będzie też myślenicki szpital, który od Orkiestry już wcześniej otrzymał wiele bardzo potrzebnych sprzętów. W 2002 roku był to aparat do badania słuchu noworodków przekazany oddziałowi neonatologicznemu. Taki aparat szpitalowi podarowano również w 2009 roku. W ostatnich latach do oddziału neonatologicznego trafiły ultrasonograf, inkubator pozwalający na mechaniczną wentylację noworodka, inkubator zamknięty oraz resuscytacyjne stanowisko. Oddział dziecięcy otrzymał natomiast elektrokardiograf, nieinwazyjny monitor i pompy strzykawkowe. W 2016 r. Zakład Opiekuńczo - Leczniczy wyposażono w ponad 40 łóżek elektrycznych z szafkami, materace przeciwodleżynowe oraz elektryczne ssaki.

W 2017 roku myślenicka placówka otrzymała na oddział dziecięcy aparat ultrasonograficzny, kardiomonitor i pulsoksymetr do monitorowania funkcji życiowych, a do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego aparat do lokalizacji naczyń krwionośnych i ssak elektryczny. Natomiast w 2018 roku dzięki Orkiestrze oddział neonatologiczny szpitala wzbogacił się o aparat do treningowego badania słuchu, birurubinometr do bezinwazyjnego leczenia oraz o aparat do wspomagania oddychania noworodków, a oddział dziecięcy o lokalizator naczyń krwionośnych tzw. skaner żylny oraz o leżanki i fotele dla rodziców dzieci. Jak poinformował nas Adam Styczeń, dyrektor szpitala całkowity koszt sprzętów podarowanych jego placówce przez Orkiestrę od 2004 do 2018 roku wyniósł 1 mln zł.

Kto da więcej?

Podczas każdego finału WOŚP w myślenickim sztabie i na portalu aukcyjnym Allegro prowadzone są licytacje orkiestrowych gadżetów - koszulek, breloczków, magnesów, czy kalendarzy. Oprócz nich, indywidualne osoby i firmy przekazują na aukcję przedmioty lub usługi.

Dużym zainteresowaniem podczas ubiegłorocznej licytacji cieszyły się fotografie darowane przez stowarzyszenie „mgFoto”. Były to prace laureatów wystaw organizowanych przez „mgFoto”. Jedno ze zdjęć osiągnęło kwotę 800 zł! W tym roku nie lada gratka czeka na miłośników zabytkowych samochodów. Klub Motosport Myślenice, który w Orkiestrę angażuje się już od ośmiu lat przekazał na licytację angielskiego, posiadającego polskie tablice rejestracyjne białego hillmana minx deluxe z 1968 roku. Będzie on wystawiony na Allegro. Cena wyjściowa samochodu to 5000 zł.

Również na internetowej licytacji znajdziemy propozycję miesięcznych treningów karate oraz samoobrony oferowanych przez Myślenicki Klub Seido Karate.

W szkole, na Rynku i w MOKiS

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach myślenicki sztab WOŚP mieścić się będzie w Punkcie Informacji Turystycznej MSIT (Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej) przy ul. Rynek 27 (Kamienica Obońskich). Akcja rozpocznie się w najbliższy piątek, 11 stycznia od kiermaszu ciasteczek upieczonych przez rodziców dzieci i nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 2. Słodkości sprzedawane będą w godzinach 8.45 - 13.00.

Natomiast w sobotę 12 stycznia o godzinie 12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się warsztaty „Radość i potrzeba fotografowania”, które poprowadzi fotograf Mieczysław Nowak - współzałożyciel stowarzyszenia „mgFoto”. Pozostałe atrakcje przewidziane są na niedzielę, 13 stycznia, czyli na dzień finałowy to m.in.: w godz. 9-15 na Rynku pokazy zabytkowych samochodów i przejażdżki organizowane przez klub Motosport. - Jeśli ktoś będzie chciał spróbować takiej jazdy, to musi wrzucić datki do puszki jednego z czterech wolontariuszy z klubu - będą mieli na sobie klubowe kamizelki. To oni podarują darczyńcy żeton uprawniający do przejazdu zabytkowym autem - wyjaśnia Stanisław Skałka, honorowy prezes Motosport Myślenice.

O godz. 17 Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza na koncert kolęd zespołu Noro Lim, a godzinę później w restauracji „Sova” będzie można posłuchać rockowych coverów w wykonaniu Sebastiana Najdera i Pawła Przybylskiego. O 19 w sztabie przeprowadzone zostaną licytacje gadżetów. Finał zwieńczy pokaz sztucznych ogni i laserów o godzinie 20 na Rynku.

Podczas każdego z wydarzeń oraz w innych miejscach miasta np. na Zarabiu, przy szpitalu czy aptekach spotkać będzie można wolontariuszy z puszkami. Pojawią się oni również w Tokarni, Lubniu, Węglówce, Wiśniowej, Lipniku, Porębie, Trzemeśni, Dobczycach, Sieprawiu, Głogoczowie, Jasienicy, Bysinie, Jaworniku i Pcimiu. Natomiast Sułkowice i Krzywaczka będą mieć własne sztaby.

Tak też można pomagać

Organizatorki przyznają, że spotykają się z opiniami mówiącymi o tym, że w mieście mało się dzieje podczas finału WOŚP. - Nie chcemy wkładać w przygotowanie wydarzeń dużych pieniędzy, wolimy zorganizować ten dzień mniejszymi kosztami, a resztę wrzucić do puszek - tłumaczą.

Rodzina państwa Papierzów zamierza kontynuować organizację finału WOŚP w kolejnych latach. Nie czują się zmęczeni, wręcz przeciwnie - mają wciąż większą chęć do działania. - Orkiestra dostarcza nam wiele pozytywnej energii. Mamy satysfakcję z tego, że możemy pomóc. Przychodzą do nas ludzie i opowiadają, że nowoczesny sprzęt z serduszkiem WOŚP uratował życie ich dziecku czy bliskim. Czujemy wtedy radość i upewniamy się, że warto pomagać. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują - podsumowują nasze rozmówczynie.

Tyle przekazaliśmy* na WOŚP:
2010 - 72.000 zł
2011 - 77.500 zł
2012 - 74.000 zł
2013 - 81.200 zł
2014 - 92.300 zł
2015 - 82.000 zł
2016 - 93.495 zł
2017 - 124.140 zł
2018 - 133.187 zł
*kwoty zostały zaokrąglone do pełnych sum

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).