Pod dachami Paryża i nie tylko

Pod dachami Paryża i nie tylko

Francja kojarzy się nam wielorako. Z pysznym jedzeniem, pięknymi krajobrazami, przyjemnym klimatem, wyszukaną modą oraz jedyną w swoim rodzaju rozpoznawalną już na pierwszy rzut ucha piosenką. Wiele z tych wyobrażeń potwierdziło się podczas Wieczoru Francuskiego organizowanego w WDK w Głogoczowie

Podczas spotkania zobaczyć można było fotorelację z podróży do Paryża jaką przygotowała Joanna Sidorowicz, nie zabrakło francuskiego w formie i treści poczęstunku, ale przede wszystkim jednak można było posmakować francuskiej piosenki. Największemu nawet laikowi nie byłoby trudno wymienić tych kilka nazwisk które na trwałe odcisnęły swoje piętno w historii muzyki popularnej, a które pochodziły znad Sekwany. Georges Braissin, Gilbert Becaut, Joe Dassin, Dalida, Charles Aznavour, ale przede wszystkim chyba Edith Piath. To postaci które nie tylko stworzyły kanon muzyczny XX wieku, ale doczekały się również w wielu przypadkach interesujących filmowych, czy książkowych biografii.

Wieczór francuski w Głogoczowie był właśnie takim muzyczno – historycznym przekładańcem. W muzycznej odsłonie wystąpiła Izabela Staruch wykonując w przeważającej mierze piosenki „Słowika Paryża” czyli Edith Piath w tym tak znane jak: „Non, je ne regrette rien”, ,, „Mon Dieu”, „Padam…Padam”, „La vie en rose”, „Sous le ciel de Paris”. Jednak nie tylko piosenki Edith Piath udało nam się tego wieczora usłyszeć, bo Izabela Staruch ma w swoim repertuarze również portugalskie fado, a nawet motyw przewodni z filmu „Ojciec Chrzestny”, a w wykonaniu towarzyszącego jej na fortepianie Marka Iwaszkiewicza doczekaliśmy się również kapitalnej instrumentalnej wersji „La boheme” Charlesa Aznavoura.

Jako się jednak rzekło, była też bardzo interesująca konferansjerka w wykonaniu Natalii Słysz- Czaji dzięki której poznaliśmy niezwykle ciekawy i pełen dramatycznych wydarzeń życiorys Edith Piath oraz tło historyczne towarzyszące powstawaniu tych wzruszających piosenek czy raczej pieśni. Ta muzyczno – kulinarno – historyczna strawa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony publiczności WDK Głogoczów, która stała się również pierwszym beneficjentem projektu „Dostosowania sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie do organizacji imprez poprzez zakup 20 składanych stołów konferencyjnych”, co było możliwe dzięki myślenickiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2017. Na zakończenie imprezy każdy uczestnik otrzymał również kwiatowy upominek od organizatorów.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).