Podczas festynu zbierali na organy

Podczas festynu zbierali na organy

Mieszkańcy wsi objętych parafią Trzemeśnia bawili się na festynie z którego dochód przeznaczony zostanie na pokrycie kosztu organów, które już od ponad roku ubogacają przybywających do kościoła na msze, nabożeństwa i koncerty.

Goście poruszali sprawę remontu zabytkowego kościoła św. Klemensa – jedynego zabytku sakralnego architektury drewnianej w naszym regionie

Festyn parafialny w Trzemeśni ma już swoją od lat wypracowana scenerię i tradycję, od lat prowadzi go dziennikarz radiowy Mariusz Kuś, a wspierają hojnie - darczyńcy i przyjaciele. Gospodarzami festynu są ks. proboszcz Andrzej Caputa i Rada Ekonomiczna Kościoła reprezentowana przez przewodniczącego Józefa Górkę wraz z Radą Parafialną.

Do stałych punktów festynu w Trzemeśni należy m.in. loteria fantowa, w której nie tylko każdy los jest pełny, ale również spośród grających losowani są szczęśliwcy, którzy otrzymują atrakcyjne nagrody główne. W tym roku ufundowano dla nich m.in.: pralkę automatyczna, telewizor, rower, trzydniową wycieczkę do Pragi dla 2 osób, bony i vouchery na: wyjazdy weekendowe, pobyty w ośrodkach, dania w restauracjach, zakup paliwa, drewna bukowego, materiałów budowlanych, zabiegi rehabilitacyjne itp. Wśród nagród znalazły się też np. paleta kostki brukowej, drabina budowlana, tablet z akcesoriami i wiele innych - w sumie 31 nagród. Oczywiście i „wsad” do losów i nagrody ufundowali darczyńcy, a dochód z loterii zasili fundusz na spłatę organów. Przygotowano ponad 3 tys. losów. Można było za nie dostać drobny sprzęt kuchenny, sportowy, ogrodniczy, akcesoria dla zwierząt, kompozycje kwiatowe, odzież sportową itp.

Dochodowy charakter miała też licytacja, na którą wystawiono: rzeźbiony tryptyk, ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej z dedykacją ks. Jakuba z okazji 25-lecia kapłaństwa, koszulkę z podpisami piłkarzy Wisły, publikacje ks. prof. Józefa Makselona z dedykacją i „Sentymentalną podróż w czasie - Górski i jego drużyna”.

- Są dwa źródła finansowe spłaty naszych organów. Jedno z nich to festyny i składka inwestycyjna od wiernych raz na kwartał oraz kolędowanie na ten cel. Z drugiej strony staramy się pozyskiwać sponsorów na cel tej inwestycji - powiedział Józef Górka.

Dla uczestników festynu przygotowano również konkursy nad którymi czuwali Jerzy Jania i Wojciech Leśniak z Rady Parafialnej. Dzieci tworzyły prace plastyczne, a dorośli rzucali belką na odległość (osobno kat. kobiet, osobno mężczyzn) i przeciągali linę, były zabawki dmuchane dla najmłodszych, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnie, regionalne rarytasy na stoiskach kół i stowarzyszeń gospodyń z obszaru parafii.

Na estradzie wystąpił zespół Zajefajnie, a do zabawy tanecznej do północy przygrywał zespół Hulanka. Podczas zabawy zaprezentowano też pełną iluminację kościoła po zapadnięciu zmroku (o godz. 21), a następnie zaproszono na wspaniały pokaz fajerwerków.

Czas na remont kościoła?

Dziękując za zaproszenie i gratulując wspaniałych efektów aktywności parafii w Trzemeśni, goście festynu poruszyli też sprawę remontu zabytkowego kościoła św. Klemensa. Jak podkreślił burmistrz Maciej Ostrowski, jest to jedyny zabytek sakralny architektury drewnianej na naszym terenie i gmina wspiera jego remont (w tym roku parafia otrzymała na ten cel nagrodę burmistrza w dziedzinie kultury). W przypadku zabytku tej klasy, remont jest prowadzony pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, przez upoważnione do tego podmioty. Dach zostanie wymieniany na gontowy. Staranie się o wsparcie remontu z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarował poseł Jarosław Szlachetka. Środki finansowe na remont przeznaczyła fundacja „Dar serca” działająca przy PKN Orlen, którego prezesem jest były wójt Pcimia Daniel Obajtek. Za wspaniałą współpracę dziękował starosta Józef Tomal, deklarując dalsze inwestycje powiatu na terenie parafii. Burmistrz Maciej Ostrowski zapewnił, że parafia Trzemeśnia na zawsze pozostanie w jego sercu.

Dziękując gościom za wspieranie parafii, ks. proboszcz i Józef Górka wręczyli Jarosławowi Szlachetce dla prezesa Daniela Obajtka, któremu obowiązki nie pozwoliły uczestniczyć w tym święcie, staroście i burmistrzowi grawerowane dyplomy okolicznościowe z wyrazami wdzięczności.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)