Podsumowanie sezonu kolarskiego Lubonia

Sport 3 marca 2016 Wydanie 8/2016
Jak przyznaje przezes Edward Bal największym wyzwaniem ubiegłego sezonu była organizacja Pucharu Pol

Zawodnicy LKS Luboń wywalczyli łącznie 9 medali Mistrzostw Małopolski w tym 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Mają w dorobku 8 medali Mistrzostw Polski LZS (3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy). Zajęli 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski MTB, 3 miejsce w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i drugie Pucharu Szlaku Solnego - tak wygląda dorobek kolarzy po minionym sezonie

Tradycyjnie miejscowa remiza gościła kolarzy, sponsorów i gości na podsumowaniu sezonu sekcji kolarskiej im. Henryka Łasaka Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała. Przybyłych gości, zawodników oraz wszystkich zebranych przywitał prezes LKS Luboń Edward Bal, który skierował do wszystkich słowa podziękowania za okazaną przychylność i wspieranie działalności sekcji kolarskiej. Szczególne słowa uznania przypadły w udziale właścicielom działek, przez które w minionym roku przebiegała trasa wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień, który posiadał jednocześnie rangę Pucharu Polski MTB.

Jedną z najważniejszych cyklicznych imprez, w której od ponad dekady uczestniczą zawodnicy KS Luboń jest Puchar Szlaku Solnego. Podczas całego tego cyklu z bardzo dobrej strony pokazywali się reprezentanci “Lubonia”. Dość powiedzieć, że łącznie aż 33 razy stawali na podium w tym 9 razy na najwyższym stopniu, 14 razy na drugiej pozycji i 10 razy na trzecim miejscu. W klasyfikacji generalnej cyklu wywalczyli jeden złoty, 6 srebrnych i 3 brązowe medale, a w klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na drugiej pozycji.

Głównym celem były natomiast zmagania w ramach Pucharu Polski MTB. W ramach tego cyklu zawodnicy “Lubonia” odwiedzili Białystok, Boguszów-Gorce, Tuchów, Białą, Lublin aż do finału w Głuchołazach. Efektem tych wojaży były dwa miejsca na trzecim stopniu podium i aż sześć drugich lokat. W klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na bardzo wysokiej piątej pozycji.

Bardzo dobrze jako drużyna klub zaprezentował się podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie górskim. Na zawodach rozgrywanych w Głogowie uplasował się na trzecim miejscu, tracąc tylko dwa punkty do zwycięskiej drużyny, będąc jednocześnie najwyżej sklasyfikowanym klubem z Małopolski.

Reprezentantów „Lubonia” nie mogło oczywiście zabraknąć na Mistrzostwach Polski MTB rozegranych w Sławnie. Wprawdzie w tym sezonie nie przywieźli medali jednak wielu zawodników znalazło się w czołowej dziesiątce swojej kategorii, co przy bardzo silnej stawce rywali należy uznać za bardzo dobre rezultaty.

Bardzo istotnym dla skomielniańskiego klubu był udział w Mistrzostwach Małopolski zarówno w przełajach, MTB jak i na szosie. Podczas czempionatu w kolarstwie górskim rozegranym w Kasinie Wielkiej reprezentanci klubu wywalczyli 4 tytuły w tym dwóch Mistrzów Małopolski oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu. Również w wyścigach szosowych sięgali po miejsca na podium. Z Mistrzostw Małopolski na czas przywieźli jeden srebrny i jeden brązowy medal, a w wyścigu ze startu wspólnego –  jeden tytuł wicemistrza Małopolski. Natomiast w zmaganiach przełajowych wywalczyli dwa tytuły Wicemistrz i Mistrza Małopolski.

W ramach jednej z eliminacji Pucharu Szlaku Solnego w Orawce rozegrane zostały Mistrzostwa Polski MTB klubów zrzeszonych w Ludowych Zespołach Sportowych. Rywalizacja prawie w całości zdominowana została przez zawodników “Lubonia”, którzy wywalczyli łącznie aż osiem tytułów w tym trzy mistrzowskie, cztery wicemistrzowskie i jeden tytuł drugiego wicemistrza Polski LZS. Klub ze Skomielnej Białej zdecydowanie zwyciężył również w klasyfikacji drużynowej mistrzostw znacznie przyczyniając się do tryumfu Małopolski w klasyfikacji wojewódzkiej.

Największym jednak wyzwaniem nie tylko pod względem sportowym lecz również organizacyjnym był Puchar Polski MTB rozgrywany w Skomielnej Białej, którego klub był głównym organizatorem. Kilka miesięcy przygotowań związanych z budową trasy i szeregiem spraw organizacyjnych wystawionych zostało na próbę 5 lipca. Cała impreza przebiegła sprawnie, a i miejscowi zawodnicy dali powody do zadowolenia zdobywając dwa złote i dwa srebrne medale oraz wiele innych czołowych lokat. Organizacja wyścigu spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami zarówno zawodników jak i trenerów w tym m.in. trenera kadry Polski juniorów. W wypowiedziach szczególnie podkreślali bardzo ciekawą i wymagającą pod względem fizycznym i technicznym trasę, niepowtarzalną atmosferę zgotowaną przez kibiców oraz zaangażowanie organizatorów.

Łącznie w sezonie 2015 zawodnicy KS Luboń wywalczyli łącznie 9 medali Mistrzostw Małopolski w tym 2 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Mają w dorobku 8 medali Mistrzostw Polski LZS (3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy). Zajęli 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski MTB, 3 miejsce w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i drugie Pucharu Szlaku Solnego.

Wszystkie osiągnięcia złożyły się na końcowy sukces klubu w postaci 3 miejsca w challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego i 6 miejsca w kategorii szosa. Ponadto klub zdobył rekordową liczbę 51 punktów w ramach rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży we wszystkich dyscyplinach sportowych będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych klubów kolarskich województwa małopolskiego (4 miejsce) i najlepszym klubem kolarskim powiatu myślenickiego.

Gratulując osiągnięć prezes Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. W rewanżu młodzi kolarze podziękowali swemu opiekunowi za zaangażowanie i umożliwienie spełniania marzeń. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.

Reprezentanci KS Luboń w sezonie 2015: masters III: Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec; masters II: Marek Karkula, Mirosław Śmietana; masters I: Leszek Świder, Arkadiusz Traciak; elita mężczyzn: Jakub Surówka, Mateusz Karkula, Mateusz Sanetra, Sławomir Szkaradnik; kobiety orliczki: Agnieszka Bal, Klaudia Demkowska; orlik: Tomasz Bal; junior: Bartosz Dziadkowiec, Michał Bal, Jakub Kościelniak; junior młodszy: Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk; juniorka młodsza: Magdalena Utnicka; młodzik: Jakub Żaczek; młodziczka: Sabina Wierzycka, Maja Latawiec; chłopcy: Brajan Świder, Tymoteusz Żoczek, Marcel Nawara, Bartosz Gacek, Bruno Baścik; dziewczynki: Maja Karkula, Iwa Karkula.