Poetycka, baśniowa "Mirabelka"

Narratorem tej mądrej, poetyckiej, odrobinę baśniowej opowieści jest mirabelka rosnąca na warszawskim podwórku

Mieszkańcy często przychodzą pod drzewko, omawiają tam ważne sprawy. Jest ono świadkiem pięknych, doniosłych chwil, ale też smutnych momentów. Opowiada o losach zwykłych ludzi, którzy chcieli po prostu dobrze, uczciwie żyć, ale nie bardzo pozwalały im na to zawirowania historii. Pokazuje dramat warszawskich Żydów, powstanie w getcie, odbudowę stolicy, okres stalinowski, marzec 68 roku, stan wojenny. To wszystko przedstawione jest bardzo delikatnie, jak rysunek akwarelą, bez zbędnych okropności - by nie straszyć dzieci.

Motywem przewodnim całej opowieści jest dziedzictwo i mała ojczyzna, której ludzie (tak jak i mirabelka) - za nic nie chcieli opuścić.

Autor kładzie nacisk na to, jak ważne są nasze korzenie - nigdy nie powinniśmy o nich zapominać. Pamięć przodków, tradycję możemy kultywować nawet poza granicami kraju.

Cała recenzja na Bblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci. Facebook

 

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.