Polak - Węgier dwa bratanki…

Miasto 25 września 2018 Wydanie 34/2018
Polak - Węgier dwa bratanki…

Przez tydzień w Csopaku na Węgrzech trwało spotkanie reprezentacji miast partnerskich. Obok gospodarzy w spotkaniu uczestniczyły delegacje z Szovaty (Rumunia), Kavarny (Bułgaria) oraz Myślenic. Nasze miasto reprezentowały panie z Kół Gospodyń: Myślenice Górne Przedmieście, Głogoczów, Osieczany i Poręba oraz zapaśnicy KS Dalin

Węgrzy przygotowali bardzo urozmaicony program obejmujący obok wykładów i prezentacji wycieczki krajoznawcze i inne atrakcje, aby zadowolić wszystkich uczestników. Bardzo ciekawa była prezentacja astronomiczna połączona z wystawą kilkudziesięciu różnego rodzaju meteorytów, które każdy mógł dotknąć, lub wziąć do ręki.

Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić zwiedzanie Narodowego Parku nad Balatonem z wygasłym wulkanem Hegyestu i półwyspu Tihany - krainy lawendy i papryki. Odbyła się również wycieczka do ruin średniowiecznego zamku obronnego w miasteczku Szigliget.

Z innych atrakcji, które najbardziej przypadły do gustu szczególnie młodszym uczestnikom należy wymienić wizytę w Aguaparku Annagora w Balatonfured, w parku rozrywki w Nosztori i w ogrodzie zoologicznym w Veszprem. W wolnych chwilach uczestnicy korzystali z uroków pięknej plaży i kąpieli w ciepłych wodach Balatonu.

Codziennie wieczorem odbywały się koncerty i występy grup folklorystycznych połączone ze wspólną zabawą. Koła gospodyń z miast partnerskich zorganizowały degustację potraw i napojów pod nazwą „Kuchnia narodów”. Polskie potrawy i wypieki, które serwowały pięknie ubrane gospodynie z gminy Myślenice cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników.

Duże emocje towarzyszyły rywalizacji w „Olimpiadzie sportowej” na plaży Csopak, która składała się z dwóch konkurencji: piłka nożna i wyścigi rowerów wodnych. W łącznej klasyfikacji zawodów zwyciężyła reprezentacja Myślenic. Na pamiątkę corocznego spotkania zgodnie z tradycją, lecz tym razem na csopackiej plaży zostało posadzone drzewko przyjaźni.

W ostatni wieczór odbyło się uroczyste zakończenie połączone z dekoracją uczestników zawodów sportowych, a następnie każde miasto zaprezentowało występy artystyczne, pokazy taneczne lub sportowe. Koła Gospodyń z Gminy Myślenice zaśpiewały kilka popularnych piosenek ludowych, wśród których chyba największy aplauz zebrała „Płynie Wisła płynie”. Podkład muzyczny zapewnił niezastąpiony Marek Moskal, który zagrał na akordeonie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zapaśniczy połączony z elementami akrobatyki.

W drodze powrotnej nasza delegacja zatrzymała się w Budapeszcie i podziwiała panoramę miasta ze Wzgórza Gelerta. Wszyscy uczestnicy wyjazdu bardzo chwalili gościnność gospodarzy i wspaniałą atmosferę spotkania, które pomimo barier językowych służyło integracji miast partnerskich Csopaku.