Policja kontra pijani kierowcy

26 sierpnia 2010 Wydanie 32/2010
Policja kontra pijani kierowcy
Policja kontra pijani kierowcy

Funkcjonariusze z różnych ogniw służby prewencyjnej KPP Myślenice i KP Dobczyce w trakcie sierpniowego weekendu ujawnili na drogach powiatu myślenickiego 12 kierujących pojazdami pozostających w różnym stopniu pod wpływem alkoholu. Tylko w sobotę wyeliminowano ich z ruchu aż 11. Największe stężenie alkoholu w organizmie (3 promile) miał 47.letni rowerzysta kontrolowany w Sieprawiu.

Niechlubny ranking otworzył mieszkaniec gminy Dobczyce zatrzymany o 1:30 w sobotę, 14 sierpnia, przez policjantów tamtejszego ogniwa patrolowego w Sierakowie za kółkiem VW Passata. Badanie urządzeniem pomiarowym wykazało u kierowcy 2,6 promila. O 16:40 myśleniccy dzielnicowi nabrali podejrzeń co do stanu trzeźwości prowadzącego Forda Escorta w Jasienicy. Obawy były słuszne, mężczyzna miał w organizmie 1,2 promila alkoholu. Stracił prawo jazdy. Dziesięć minut później przy ul. Słonecznej w Rudniku funkcjonariusze WRD KPP kontrolowali mężczyznę jadącego Audi A4. Badanie szybko pokazało, że popełnił przestępstwo. Miał blisko 2 promile alkoholu. Następnie pomiędzy 17:30 a 18:00 policjanci drogówki ujawnili w Sułkowicach i Jasienicy trzech nietrzeźwych rowerzystów (wyniki badań alkomatem u wszystkich mężczyzn wykazały stężenie alkoholu powyżej 0,5 promila). Kolejnym zatrzymanym (o 18:00 w Łękach) – tym razem przez mundurowych z KP Dobczyce – był kierowca Forda Focusa ze stwierdzonymi w badaniu 1,9 promilami. Zatrzymano mu uprawnienia do kierowania. 45 minut później w Sułkowicach kontrola drogowa Renaulta Megane pokazała, że mężczyzna za kierownicą tego samochodu popełnił wykroczenie (0,25 promila). Także stracił prawo jazdy. Następnie, między 20:00 a 22:00 na drogach Sieprawia oraz Brzączowic policjanci zakazali dalszej jazdy trzem prowadzącym jednoślady (rowery i motorower). Powód u wszystkich był ten sam – stan nietrzeźwości (od 0,77 do aż 3 promili). Następnego dnia (w niedzielę 15 sierpnia o godz. 13:00) kolejnym ujawnionym, a również naruszającym przepisy karne kierowcą był prowadzący na Rynku w Dobczycach Renaulta Espace. Odpowie za przestępstwo – wynik badania wykazał u niego ponad 0,5 promila alkoholu.  

Funkcjonariusze zwracają uwagę na przepisy: ten kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 kodeksu karnego) z obligatoryjnym, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych lub innych pojazdów. Natomiast za naruszenie przepisu określonego w art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych oraz – podobnie jak w przypadku przestępstwa – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policja zapowiada dalsze kontrole.

Potrącenie dwóch rowerzystek

[12 sierpnia] Około 17:30 w Pcimiu – Krzywicy, na drodze powiatowej, doszło do fatalnego w skutkach wypadku drogowego. Jak wstępnie ustalili interweniujący na miejscu funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Myślenicach 24.latek z gminy Pcim jadący w kierunku Zakopanego Renaultem Megane – z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn – stracił panowanie nad samochodem, gwałtownie zahamował, a pojazd przemieścił się bokiem na jadące przy prawej krawędzi drogi rowerzystki (zdjęcie u dołu). W zdarzeniu poważnie poszkodowane zostały poruszające się na jednośladach kobiety z Lubnia (w wieku 60 i 53 lat). Obu udzielono pomocy medycznej w myślenickim szpitalu. Młodsza, z bardzo poważnymi obrażeniami wewnętrznymi, trafiła na blok operacyjny. Prowadzący renaulta był trzeźwy. Śledczy wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego dramatycznego zdarzenia drogowego. Policja będzie badać między innymi to, czy do wypadku mógł przyczynić się stan techniczny samochodu.