Polsko-chińska Raba

21 czerwca 2012 Wydanie 23/2012
Polsko-chińska Raba
Polsko-chińska Raba

Myślenice, czerwiec 2012r. - Gmina Myślenice dostąpiła niezwykłego wyróżnienia. Polska Żegluga Morska zdecydowała, że jeden z jej najnowszych statków będzie nosił imię Raba, a matką chrzestną okrętu zostanie mieszkanka Myślenic, słynna narciarka biegowa Sylwia Jaśkowiec, którą Czytelnicy wskazali w organizowanym w Gazecie Myślenickim plebiscycie na matkę chrzestną. Statek pływa już po morzach i oceanach sławiąc naszą okolicę.

Chrzciny odbyły się w chińskiej stoczni Sanfu w Taizhou. Uczestniczyli w nich zarówno przedstawiciele Polskiej Żeglugi Morskiej, jak również chiński wykonawca. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się od słów, które wypowiedziała Sylwia Jaśkowiec: - Płyń po morzach i oceanach, rozsławiaj imię polskiego marynarza, nadaję Ci imię Raba! Szampan rozbił się o burtę za pierwszym razem, co jest szczęśliwym znakiem dla jednostki oraz przyszłych jej załóg. Ceremonii dopełnił polski ksiądz, który pobłogosławił statek.

M/s Raba, to klasyczny masowiec, a więc statek do przewozu takich ładunków jak zboże, węgiel czy nawozy sztuczne. Jednorazowo w swoich ładowniach może przewozić ponad szesnaście i pół tysiąca ton towarów. Statek ma długość 150 metrów, szerokość ponad 23 i zanurzenie blisko 9 metrów. Może rozwijać prędkość 15 węzłów (ok. 28 km/h). Dodatkowo zaopatrzony jest w duży dźwig, co umożliwia mu samodzielną obsługę ładunku nawet w portach, które nie posiadają własnej infrastruktury. - Pływać nim będzie załoga złożona z 18 polskich oficerów i marynarzy. Pierwszym rejsem dowodził kpt. ż. w. Andrzej Małyszko – informuje Janusz Ziomek, szef biura dyrektora naczelnego PŻM.

M/s Raba jest trzecim z kolei statkiem o nośności 16 600 ton zbudowanym dla Polskiej Żeglugi Morskiej przez stocznię Sanfu. Cała seria liczy osiem jednostek. PŻM od wielu lat stara się honorować polskie nazwy geograficzne na swoich statkach. W ten sposób Polska jest obecna we wszystkich portach świata, do których pływają statki PŻM. - Zwyczajowo również armator stara się, aby każdy z tych statków miał matkę chrzestną, która związana jest z jego nazwą. Stąd pomysł, aby matki chrzestne wybierali sami mieszkańcy spośród najbardziej zasłużonych mieszkanek danego regionu. W plebiscycie Gazety Myślenickiej oraz Gminy Myślenice zwyciężyła młodzieżowa mistrzyni świata w bigach narciarskich i olimpijka z Vancouver, Sylwia Jaśkowiec – mówi Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic. Ponadto w kajucie kapitana jednostki znajdują się pamiątki związane z Myślenicami: obrazy, pocztówki i inne akcesoria przypominające o związku statku z Myślenicami.

Sylwia Jaśkowiec

Słynna biegaczka narciarska z Myślenic, która swoje pierwsze punkty zdobyła w zawodach Pucharu Świata 16 lutego 2008 w Libercu zajmując 27. miejsce. Złota medalistka Mistrostw Swiata Juniorów do lat 23 w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym oraz triumfatorka sztafety podczas Igrzysk Olimpijskich Vancouver w 2010 roku, w składzie z Justyną Kowalczyk, Kornelią Marek i Pauliną Maciuszek.