Polsko-słoweńska przyjaźń

Polsko-słoweńska przyjaźń
Aleksandra Chmiel i Arkadiusz Brytan bardzo cieszą się z wyjazdu do Słowenii, pakują się i odliczają do niego dni; dyrektor szkoły Tadeusz Jarząbek będzie towarzyszył im w podróży. Fot. A. Ostafin

Zwiedzanie muzeum i zamku w Lublanie, zabawa w parku wodnym Catez i wycieczka do wąwozu w okolicach jeziora Bled – to wybrane punkty, które znalazły się w programie tegorocznego wyjazdu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach do Sentjernej w Słowenii w ramach szkolnej wymiany.

Wymiana ze szkołą w Słowenii prowadzona jest w myślenickiej szkole (najpierw w Gimnazjum nr 1, a teraz w reaktywowanej Szkole Podstawowej nr 1) od blisko dwudziestu lat. Co roku, uczniowie z Polski i Słowenii naprzemiennie się odwiedzają. Biorą wtedy udział we wspólnych szkolnych zajęciach, rozgrywkach sportowych, zwiedzają i poznają kraj, promują własne inicjatywy. W ubiegłym roku gospodarzami wymiany byli uczniowie ze Słowenii, więc w tym roku podopieczni „Jedynki” i nie tylko (25 osób z klasy VII i VI oraz ze SP nr 2 w Myślenicach) wyjeżdżają do nich. Noclegi zapewnią im zagraniczni koledzy i koleżanki. W Słowenii spędzą kilka dni (wyjazd 14 października, powrót 19 października).

Tadeusz Jarząbek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 zaznacza, jak ważna dla młodych ludzi jest zagraniczna wymiana. – Uczy otwartości na innych. Ponadto takie wyjazdy umożliwiają poznawanie świata oraz kształtują mowę w języku angielskim.

Jedź, bo warto

Do wyjazdu do Słowenii przygotowują się m.in. uczniowie „Jedynki” Aleksandra Chmiel i Arkadiusz Brytan. Zachęciło ich rodzeństwo, które już wcześniej brało udział w wymianie. Zarówno bracia Oli, jak i siostra Arka byli z niej bardzo zadowoleni. – To będzie dla mnie wielka przygoda. Będę mogła poznać nowe osoby, podszkolić język angielski. Z niecierpliwością czekam na ten wyjazd – mówi Ola. – Pobyt w Słowenii to świetna okazja nie tylko do rozwijania zdolności językowych, ale także umiejętności dopasowywania się do społeczeństwa. Liczyć się dla mnie będą również nowe znajomości. Wierzę, że mogą być one trwałe. Moja siostra do tej pory utrzymuje kontakt z poznaną na wymianie koleżanką – dodaje Arek.

Warto wspomnieć, że oprócz Słowenii myślenicka szkoła współpracuje również z Włochami. Już na wiosnę uczniowie mają tam wyjechać. Dyrektor nie wyklucza, że do tych dwóch krajów być może z czasem dołączą inne.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).