Pomoc dla poszkodowanych przez klęskę żywiołową

13 września 2007 Wydanie 34/2007

Pomoc dla poszkodowanych przez klęskę żywiołową

Ruszyła pomoc rządu dla osób fizycznych i jednostek samorządu terytorialnego poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy, którzy podczas ostatniej powodzi i podtopień odnieśli szkody.

Formy pomocy poszkodowanym podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy bezpośredniej pomocy dla ludności i polega na przyznaniu bezzwrotnego zasiłku celowego dla gospodarstwa w wysokości 6 tys. zł. Swoje szkody należy zgłaszać do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach. Podstawą do określenia wielkości przyznanej pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez ośrodek. Wypłaty zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin będą dokonywać miejsko – gminne ośrodki pomocy społecznej, właściwe dla danej gminy.

Z myślą o poszkodowanych przygotowano także kredyty preferencyjne – oprocentowane 2% w skali roku. Kredyty można przeznaczyć na remonty i odbudowę mieszkań i budynków mieszkalnych, objęte dopłatami do oprocentowania realizowanymi z budżetu państwa.

- Kredyty udzielane są właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszących budownictwu mieszkaniowemu zniszczonych lub uszkodzonych przez powódź, osuwiska ziemi i huragany – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obowiązujące obecnie rozwiązania prawne stanowią podstawę do stosowania uproszczonego trybu postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej w przypadku zniszczeń spowodowanych działaniem klęski żywiołowej w budynkach lub innych obiektach i urządzeniach budowlanych (m.in.: zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia remontu, wyłączenie stosowania przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Program udzielania preferencyjnych kredytów mieszkaniowych realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z MSWiA oraz przez banki, które zawarły z nim stosowne umowy; szczegółowe informacje udostępnione są na stronie internetowej BGK: www.bgk.com.pl w zakładce „Inne fundusze celowe i programy rządowe”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji także dla samorządów przewidziało pewne formy pomocy. Są one związane przede wszystkim z odbudową zniszczonej infrastruktury komunalnej, poprzez dotacje na dofinansowanie zadań własnych samorządu w dziedzinie usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz dopłaty do oprocentowania kredytów udzielanych na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów.