Posadzili dąb o imieniu "Józef" na stulecie odzyskania niepodległości

Posadzili dąb o imieniu "Józef" na stulecie odzyskania niepodległości
Fot. Piotr Jagniewski

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Osieczanach mieszkańcy uczcili posadzeniem przy Kopcu im. Józefa Piłsudskiego dębu noszącego imię marszałka. W korzeniach drzewa umieścili kapsułę czasu kierowaną do przyszłych pokoleń

Jednym z wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości było zasadzenie dębu wolności "Józef" przy kopcu marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującego się w Osieczanach.

Zanim mieszkańcy złapali za łopaty odwiedził ich marszałek Józef Piłsudski w którego wcielił się aktor Zdzisław Uchacz. - Cieszę się, że dąb będzie świadczył o naszej obecności i zaangażowaniu w to święto przez kolejne sto lat - mówił. Następnie odczytał depeszę do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny oraz Miasta i Gminy Myślenie mieszkańcy zebrali się pod obchodzącym w tym roku 80 urodziny kopcem w Osieczanach. Kopiec usypała młodzież Osieczan w rok po śmierci wodza narodu. Miał on być symbolem niepodległości Rzeczpospolitej.

- Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów i chcąc zadbać o stałe świadectwo naszej wdzięczności, radości i dumy z wolnego państwa postanowiliśmy postawić niezwykły pomnik jakim jest dąb "Józef". Drzewo, które jest symbolem siły, trwania i tradycji będzie żywym wyrazem naszej pamięci. Nasi przodkowie najpierw marząc o niepodległości, a później radując się z jej odzyskania w 1918 r. w miastach, miasteczkach i na wsiach sadzili dęby jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie. Nawiązujemy do pięknej tradycji i sadzimy dąb niepodległości u podnóża kopca jednego z ojców polskiej niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcemy życzyć rzeczpospolitej, aby wzrastała i nabierała mocy, aby rozwijała się i osiągała sukcesy budząc szacunek i podziw, a jej rozwój był oparty na silnych i zdrowych korzeniach głęboko sięgający do tradycji i tożsamości - mówił prowadzący uroczystość Maciej Nalepa.

Stanisław Sukta przedstawił okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. - Drugiej Rzeczpospolitej nie otrzymaliśmy w darze. Trzeba było ją wywalczyć bronią i dyplomacją. Polska droga do niepodległości była trudna, kręta i wyboista - mówił.

Uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn, a przed posadzeniem drzewa w jego korzeniach umieścili kapsułę czasu w której znalazło się aktualne wydanie Gazety Myślenickiej, zdjęcia w formie elektronicznej, egzemplarz obecnej konstytucji oraz akt posadzenia dębu wolności pod którym mógł podpisać się każdy z gości.

Kopiec obchodzi 80 urodziny

Rok po śmierci Józefa Piłsudskiego Koło Młodzieży z Osieczan zadecydowało o uczczeniu wodza narodu, który przyczynił się do odzyskania niepodległości. Z inicjatywy braci Mariana i Mieczysława Batko studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim na wzór krakowskiego kopca rozpoczęto usypywanie jego osieczańskiego odpowiednika. Prace rozpoczęły się w 1936 roku i przerwano je tuż przed drugą wojną światową. Do dzisiaj kopiec pozostał w obecnym kształcie.

Od 23 lat rolę kustosza tego miejsca społecznie pełni Stanisław Gubała, mieszkający w sąsiedztwie emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego. Na co dzień nie tylko kosi trawę i pielęgnuje kwiaty, ale wykonał schody prowadzące na samą górę, drewnianą poręcz, ławkę i maszt na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga. Na szczycie kopca z pomocą sąsiadów ustawił obelisk na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”.

Jego wieloletnia praca została doceniona przez Zarząd Główny PTTK, który podczas uroczystości wyróżnił go honorowym dyplomem uznania za opiekę nad miejscami pamięci.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)