KWW Jarosława Szlachetki

Poseł Władysław Kurowski o nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu i ustawie, na którą czekają Polacy

Poseł Władysław Kurowski
o nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu i ustawie, na którą czekają Polacy

W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość obrad odbywała się zdalnie - parlamentarzyści obradowali w kilkunastu salach, zaś głosowania odbywały się za pomocą specjalnego systemu poprzez poselskie tablety.

Dotyczyło to również posłów, którzy nie przyjechali na Wiejską - pracowali z domu, wykonując wszystkie czynności tak jak podczas głosowań w Sali Posiedzeń. Specjalne możliwości funkcjonowania Izby umożliwiła zmiana Regulaminu Sejmu, przyjęta 26 marca podczas pierwszego dnia 8. posiedzenia. Ma to związek z trwającą epidemią koronawirusa.

Uchwalenie tarczy antykryzysowej było głównym punktem porządku obrad. Tarcza antykryzysowa, przyjęta przez Sejm w bloku głosowań, to przygotowany przez rząd pakiet kilku projektów ustaw mających pomóc pracownikom i firmom w przetrwaniu trudności związanych z epidemią koronawirusa. W jej skład wchodzą: nowelizacja niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (druki nr 301 i 301-A), nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju (druk nr 302) oraz nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 299 i 299-A).

Pakiet przewiduje m.in. zwolnienie małych firm do dziewięciu osób oraz niektórych osób samozatrudnionych ze składek do ZUS na trzy miesiące (od marca do maja). Wśród wprowadzanych rozwiązań są także: świadczenie postojowe do ok. 2 tys. zł dla zleceniobiorców i części samozatrudnionych, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników (do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) oraz uelastycznienie czasu pracy. Wartość pakietu jest szacowana na co najmniej 212 mld zł, tj. 10 proc. polskiego PKB. - Musimy działać szybko, jeden dzień zwłoki to ogromna różnica. Dlatego proszę Wysoką Izbę, by wszyscy w zgodzie przyjęli tę tarczę. Trzeba działać błyskawicznie, by te instrumenty działały już na dniach – mówił w debacie nad projektami prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo wśród przyjętych rozwiązań znalazły się zmiany w Kodeksie wyborczym. Zakładają m.in. głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60. roku życia; głosowanie korespondencyjne dla osób w kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej; możliwość wyboru przez osoby ponad 60-letnie głosowania korespondencyjnego albo przez pełnomocnika.

Ponadto w wieczornym bloku głosowań Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy budżetowej na rok 2020. Dokument trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Maria Gaczyńska