Poszły razem do kina…

Poszły razem do kina…

Kino Raba funkcjonowało do roku 1989, a w czasach swojej świetności było centrum kulturalnym Dobczyc. Pytając o kino mieszkańców, którzy pamiętają jeszcze ten czas, zobaczyć można uśmiech i rozmarzenie na ich twarzach. Tych wspomnień postanowiły wysłuchać, a następnie je spisać, dwie mieszkanki gminy, pasjonatki filmu - Krystyna Zając i Justyna Szawara

Mieszkańcy Dobczyc chętnie opowiadają o swoich wspomnieniach związanych z kinem, jakie filmy i przedstawienia oglądali, w jakich wydarzeniach brali udział. Tych wspomnień postanowiły wysłuchać i spisać - Krystyna Zając i Justyna Szawara, które wspólnie wzięły udział w programie „Seniorzy w akcji”, którego założeniem była m.in. współpraca międzypokoleniowa.

Panie, mimo sporej różnicy wieku, bardzo szybko znalazły wspólny język, czego efektem był projekt „Chodźmy razem do kina”. Głównym tłem projektu była sztuka filmowa, a najważniejszym założeniem współpraca ludzi w różnym wieku, których łączy pasja.

W ramach projektu odbyło się kilkanaście spotkań. Były to m.in. wyjazdy do kina i teatru oraz spotkania warsztatowe ze sztuki operatorskiej z Alicją Garncarz i aktorskie z Błażejem Peszkiem. Efektem końcowym spotkań jest film nakręcony przez uczestników projektu, w którym wcielili się również w role aktorów oraz publikacja „Chodźmy razem do kina… RABA”, która zawiera historyczne opracowanie dotyczące dobczyckiego kina oraz niepowtarzalne wspomnienia osób go tworzących i uczęszczających na spektakle i seanse.

W minionym tygodniu odbyło sie spotkanie podsumowujące projekt, o którym pięknie opowiadała jedna z koordynatorek, Krystyna Zając. - Najmłodszy uczestnik projektu miał 14 lat, a najstarszy dobiega osiemdziesiątki i wszyscy świetnie się dogadywali - podkreślała. Słowa te potwierdziła emisja filmu, który w ciekawy i zabawny sposób pokazuje piękno dobczyckiej ziemi.