Powiat Myślenicki docenił sołtysów

Region 17 kwietnia 2018 Wydanie 14/2018
Powiat Myślenicki docenił sołtysów

Święto Sołtysów Powiatu Myślenickiego odbyło się po raz pierwszy. Starosta Józef Tomal i wicestarosta Tomasz Suś, którzy je zainicjowali, tłumaczą, że jest to gest podziękowania dla sołtysów za ich pracę i zaangażowanie w rozwój wspólnot lokalnych

Uroczystość odbyła się w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach. Starosta przedstawił sołtysom ostatnie działania powiatu: inwestycje drogowe, programy zdrowotne, wsparcie dla kultury, jak również plany na najbliższy czas.

- Często to dzięki Wam wiemy, gdzie remontować chodniki, gdzie potrzebujecie wsparcia dla organizacji przedsięwzięć w zakresie kultury. Wy stoicie na pierwszej linii działalności samorządowej. Dzisiaj chcemy Wam chociaż symbolicznie podziękować - mówił starosta Józef Tomal. W ramach tego podziękowania sołtysi otrzymali skromne upominki oraz mieli okazję obejrzeć spektakl Teatru w Stodole Doroty Ruśkowskiej pt. „Desperatki”.

Na początku wydarzenia starosta Tomal podkreślił, że chce, by to święto na stałe wpisało się w kalendarz Powiatu Myślenickiego. - Nie chcę, by mówiono, że zaprosiliśmy Państwa w związku ze specyfiką tego roku. Dzisiejsze spotkanie jest konsekwencją innych działań, między innymi tego, że od dwóch lat spotykamy się z kołami gospodyń wiejskich z terenu powiatu. Chcemy być blisko spraw tych najmniejszych społeczności lokalnych.

Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziała większość sołtysów ze wszystkich gmin. Podkreślali, że takie spotkania są potrzebne, ponieważ należy zacieśniać współpracę pomiędzy organami samorządowymi.

- Tak jak powiedział starosta, na radach sołeckich, w czasie rozmów z mieszkańcami poznajemy ich podstawowe potrzeby. Później możemy je wspólnie realizować z gminami, ale również z powiatem - mówił jeden z uczestników.