Powiatowe Zawody Oldbojów OSP

Powiatowe Zawody Oldbojów OSP

W zawodach druhów, którzy ukończyli już 50 lat, wzięło udział 9 drużyn. Odbyły się one w Dobczycach z całym ceremoniałem zawodów sportowo-pożarniczych. Zwyciężyła drużyna odbojów OSP z Głogoczowa

Zawodę rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego, wciągnięcia flagi na maszt i odegrania hymnu strażackiego przez orkiestrę Dętą z Dobczyc pod batutą Józefa Manieckiego. Musztrą honorową dowodził prezes miejsko-gminny w Myślenicach Waldemar Pachoń, a meldunek o gotowości do zawodów odbierał prezes powiatowy ZOSP RP Jan Podmokły.

Zawody obserwowali goście - komendant powiatowy PSP Sławomir Kaganek, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba, wicestarosta Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc Paweł Machnicki, wójt Raciechowic Marek Gabzdyl oraz posłanka VII kadencji Joanna Bobowska. Goście życzyli oldbojom udanych zawodów i dobrej kondycji na długie lata. Tomasz Suś poinformował też o decyzji starostwa, dotyczącej pomocy finansowej dla jednostek OSP. Od nowego roku tradycyjna doroczna pomoc udzielana przez powiat po jednej jednostce z każdej gminy i dwóm w gminie Myślenice będzie podniesiona z 5 do 10 tys. zł. Wicestarosta otrzymał podziękowania od Sławomira Kaganka za wkład w rozwój straży.

Zawody rozgrywano w trzech konkurencjach. Musztra, sztafeta sportowo-pożarnicza i ćwiczenie bojowe. Sztafeta obejmowała rozwiniecie linii węży W-75, pokonanie rowu, równoważni, płotka, slalom między tyczkami, wbicie trzech gwoździ do pnia i napełnienie hydronetką 5-litrowego pojemnika. Ćwiczenie bojowe polegało na rozwinięciu linii bojowej i strąceniu prądem wody pachołków oraz obróceniu tarczy. Oprócz efektów sportowo-bojowych poszczególnych konkurencji punktowany był także wiek - im starsi zawodnicy, tym większe bonusy.

Zawody sędziowali strażacy z PSP w Myślenicach pod przewodnictwem Tomasza Pruchnika, a prowadził je Wojciech Pęcek z OSP Tokarnia.

Zwyciężyła drużyna odbojów OSP z Głogoczowa, 2 miejsce zajęli oldboje z Zawady, a trzecie - z Myślenic - Dolnego Przedmieścia. Kolejne miejsca zajęły drużyny oldbojów OSP (w kolejności alfabetycznej): Dobczyce, Droginia, Dziekanowice-Kędzierzynka, Krzczonów, Krzesławice, Myślenice - Górne Przedmieście. Pierwsze trzy drużyny otrzymały dyplomy i puchary, a wszystkie startujące - medale i dyplomy pamiątkowe.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)