Powiatowy Dzień Kół Gospodyń Wiejskich

Region 12 grudnia 2017 Wydanie 44/2017
Powiatowy Dzień Kół Gospodyń Wiejskich

W hali Zespołu Szkół im. Średniawskiego w Myślenicach odbył się Powiatowy Dzień Kół Gospodyń Wiejskich, na którym spotkali się przedstawiciele i członkowie 57 organizacji z terenu naszego powiatu

- Dbanie o koła gospodyń wiejskich zawsze było naszym priorytetem. Jesteście Panie na każdych dożynkach, na każdej imprezie powiatu, a także Waszych gmin i sołectw. Dlatego jest jeden dzień w roku, gdzie to właśnie dla Was przygotowujemy potrawy i atrakcje artystyczne oraz upominki. W ramach podziękowania i wdzięczności za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz podtrzymywania naszej lokalnej tradycji i folkloru przygotowaliśmy już po raz drugi dla Was uroczyste spotkanie - mówił starosta Józef Tomal.

W czasie spotkania gospodynie obejrzały spektakl Teatru „W Stodole” Doroty Ruśkowskiej pt. „Desperatki”. Pani Dorota pokazała nie tylko fantastyczny humor, ale również dobre serce. Po spektaklu wspomniała o zbiórce pieniędzy na operację chorej dziewczynki, dla której zebrano kwotę prawie 2 tys. zł.

W czasie spotkania starosta zapowiedział, że powiat przygotowuje publikację z okazji jubileuszowych XX Dożynek Powiatowych, które odbędą się w przyszłym roku w Raciechowicach. Będzie to zbiór tradycji i przyśpiewek ludowych, związanych z obrzędami dożynkowymi. - Każde koło do końca grudnia proszone jest o przesłanie do starostwa materiałów: rękopisów, zdjęć, tekstów, które uświetnią tę publikację. To będzie nasze wspólne dzieło, udokumentowanie Waszej działalności dla potomnych, szansa, by zapisać się w historii regionu myślenickiego - podkreślił starosta.

Józef Tomal wraz z wicestarostą Tomaszem Susiem, członkiem Zarządu Powiatu Krzysztofem Halkiem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Pułką oraz radnymi powiatu wręczali każdemu kołu upominek - wysokiej klasy czajnik elektryczny - urządzenie, które każde koło wykorzysta w swojej codziennej działalności. Spotkanie zakończył poczęstunek, w czasie którego uczestniczki spotkania rozmawiały między sobą oraz z władzami powiatu m.in. na temat

planowanego wydania albumu z przyśpiewkami ludowymi.

WSPiFE