Powiatowy Festiwal „Dla Niepodległej”

Kultura 25 września 2018 Wydanie 34/2018
Powiatowy Festiwal „Dla Niepodległej”

Na myślenickim Zarabiu, 16 września odbył się Powiatowy Festiwal Orkiestr Dętych „Dla Niepodległej”. Ze względu na rok jubileuszowy, w którym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - Starosta Myślenicki postanowił, że tegoroczny przegląd orkiestr dętych z terenu powiatu myślenickiego będzie wyjątkowy i będzie miał charakter festiwalu

Po raz pierwszy aż 13 orkiestr dętych z terenu powiatu zagrało wspólnie utwory „Dla Niepodległej”, aby uczcić pamięć wszystkich, którzy sto lat temu walczyli o naszą wolność.

Starosta Józef Tomal, wicestarosta Tomasz Suś oraz prowadząca Dorota Ruśkowska zaprosili wszystkich zebranych przed Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu do wspólnego, biało-czerwonego przemarszu ulicami Myślenic w rytm utworów granych przez orkiestry dęte. Korowód liczący kilkaset osób dotarł do hali sportowej na Zarabiu, gdzie po wspólnym odegraniu i zaśpiewaniu hymnu narodowego, starosta oficjalnie otworzył festiwal. - Cieszę się, że tak dużo osób postanowiło to niedzielne popołudnie spędzić razem z nami, wspólnie świętując i słuchając utworów granych przez orkiestry dęte z naszego powiatu - powiedział.

Wśród przybyłych na otwarcie festiwalu gości znaleźli się m.in. radna Województwa Małopolskiego Barbara Dziwisz, członek Zarządu Powiatu Krzysztof Halek, radny Kazimierz Panuś oraz wiceprezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Stanisław Bisztyga. Przed występem orkiestr medal Województwa Małopolskiego za zasługi dla samorządu otrzymał Marian Masełko z Dobczyc z rąk radnej Barbary Dziwisz.

W czasie festiwalu rozbrzmiały utwory patriotyczne, zagrane wspólnie przez wszystkie orkiestry oraz znane wiązanki i marsze zaprezentowane przez poszczególne zespoły. W tegorocznym festiwalu udział wzięły następujące orkiestry: Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni, Orkiestra Dęta OSP w Krzczonowie, Orkiestra Dęta z Jawornika, Orkiestra Dęta „Dobczyce”, Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Jasienicy, Orkiestra Dęta „Bęczarka”, Orkiestra Dęta OSP w Zawadzie, Orkiestra Dęta OSP w Tokarni, Orkiestra Dęta OSP Węglówka, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, Orkiestra Dęta OSP Pcim, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.

Każda orkiestra została wyróżniona nagrodą pieniężną w wysokości 1500 zł, ufundowaną przez Powiat Myślenicki. Łączna wartość nagród wyniosła prawie 20 tys. zł. Podczas festiwalu wybrano najmłodszą członkinię orkiestr - 5-letnią Julię Hodurek z Orkiestry Dętej z Jawornika. Uhonorowano też najstarszego muzyka - 74-letniego Stanisława Ostafina z najstarszej orkiestry w powiecie (Orkiestry Dętej „Orzeł” z Trzebuni). Nagrody dla nich ufundował wiceprezes Zarządu MARR Stanisław Bisztyga.

Degustacja potraw tradycyjnych została przygotowana przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Brzączowic, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Jawornika „Róża”, Spółdzielnię Socjalną „Podkówka” z Sułkowic oraz strażaków z OSP Myślenice Górne Przedmieście. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Myślenicach, a partnerem Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach.

WPSiFE