Powstanie 44

Powstanie 44

W tragicznych dziejach naszego narodu słowo powstanie ma szczególne znaczenie. Jest symbolem walki o wolność, a zarazem namiastką wolności dla tych, którzy w nim walczyli i ginęli.

Każde z powstań narodowych ma swoją symbolikę, swój etos, dla każdego z nas jest lekcją patriotyzmu i troski o kraj. 1 sierpnia obchodzić będziemy 75. rocznicę powstania, które w sercach Polaków zajmuje miejsce szczególne – powstania warszawskiego. Powstania, które wybuchło przeciw niemieckiemu okupantowi, zakładającego od początku zagładę Polaków. W trakcie gdy powstańcy i cała Warszawa krwawiła w boju, na drugim brzegu stał inny, późniejszy okupant, armia radziecka.

Powstanie, mimo heroizmu walczących, upadło, nie upadł jednak duch walki i chęć odzyskania niepodległości.

Dlatego w dniu 1 sierpnia o godzinie 16.45 spotkajmy się na myślenickim rynku, by o godz. 17.00 – godzinie W, złożyć hołd tym, którzy oddali swoje życie, zdrowie, młodość za nas i za nasz kraj.

Chwała Bohaterom.

Wojewoda Małopolski Informuje. W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00 nadany zostanie sygnał akustyczny alarmowy (odwołanie alarmu - ciągły dźwięk w okresie trzech minut) emitowany przez syreny.

 

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.