Pracowity weekend zapaśników KS Dalin

Sport 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Pracowity weekend zapaśników KS Dalin
Fot. R. Szpakiewicz

W ostatni weekend 25-26.10 zawodnicy sekcji zapaśniczej KS Dalin uczestniczyli w dwóch ważnych turniejach. W pierwszym –dwudniowym Międzynarodowym Memoriale Władysława Bajorka w Krakowie występowali Jan Mastela i Krzysztof Szpakiewicz, którzy wyjechali pod opieką trenera Roberta Proszkowca.

Zawody zostały zorganizowane z wielką pompą przez działaczy krakowskiej „Bieżanowianki”. W tym roku do Krakowa przyjechało 263 zawodników z 35 klubów, w tym silne reprezentacje Białorusi, Norwegii i Ukrainy.

Kolejny medal do swojej kolekcji tym razem brązowy zdobył Krzysztof Szpakiewicz walczący w kat. wagowej do 55 kg. Rozpoczął bardzo dobrze. W pierwszej walce pokonał późniejszego złotego medalistę Białorusina Ilię Ilukovicha przez położenie na łopatki. Niestety w kolejnej walce pokonał go zawodnik z Ukrainy Dmytro Prachuza, który w trzeciej turze zaliczył porażkę właśnie z Ilukovichem. W tej sytuacji o awansie do grupy finałowej przesądziły tzw. „małe punkty”, których najwięcej zgromadził Białorusin. Krzyśkowi pozostała walka o brązowy medal, w której pokonał przez położenie na łopatki kolejnego zawodnika z Ukrainy Nikitę Smirnova.

Mniej szczęścia miał Janek Mastela, który zajął siódme miejsce w swojej kat. wagowej do 80 kg. Również on w pierwszej walce natrafił na późniejszego złotego medalistę - Białorusina Aliakseia Piakhotę z którym przegrał przez położenie na łopatki. W kolejnej walce został pokonany na punkty przez zawodnika z Bełchatowa Klaudiusza Matyję.

W tym roku zawody zdominowali zawodnicy z Białorusi i Ukrainy, którzy drużynowo zajęli pierwsze i drugie miejsce. Nasi zawodnicy zaprezentowali się dobrze, choć oboje liczyli na więcej, ponieważ w ubiegłych latach, na „Bajorku” już stali na najwyższym stopniu podium.

W sobotę 26 bm. czwórka mniej doświadczonych zawodników pod opieką trenera Ryszarda Szpakiewicza uczestniczyła w Katowicach w Memoriale Jana Czai. Turniej ten, w poprzednich latach organizowany również w obsadzie międzynarodowej, także cieszy się dużym zainteresowaniem ekip z całej Polski. Tym razem z powodu nałożenia się kilku imprez w tym samym czasie, w zawodach wystąpiło ok. stu zawodników ze Śląska i z centralnej Polski. KS Dalin reprezentowali: w grupie dzieci - Kacper Bijan i Filip Pacelt, a w grupie kadetów - Mikołaj Łętocha i Wojciech łętocha. Nasi zawodnicy stoczyli po kilka walk zajmując miejsca: Mikołaj Łętocha – drugie w kat. wagowej do 55 kg, Filip Pacelt trzecie w Puli L, Wojciech Łętocha czwarte w kat. wagowej do 51 kg, a Kacper Bijan piąte w Puli C. Zarówno Kacper i Wojtek również mieli szansę na brązowe medale, ponieważ po pierwszej rundzie prowadzili na punkty ze swoimi przeciwnikami, lecz niestety w końcówce przegrali swoje walki. W przypadku Kacpra zabrakło mu doświadczenia, natomiast Wojtek był najmłodszym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej i zawody potraktował treningowo przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Młodzików.

Ryszard Szpakiewicz