Prawie 15 mln złotych na zdrowie mieszkańców

Prawie 15 mln złotych na zdrowie mieszkańców

Jednym z najważniejszych tematów, jaki w ostatnim czasie porusza opinię publiczną wśród mieszkańców powiatu myślenickiego jest sytuacja szpitala. Starosta Józef Tomal wraz z dyrektorem Adamem Styczniem zorganizował niedawno konferencję prasową na ten temat

Przedstawili podsumowanie zrealizowanych inwestycji w ubiegłym roku, jednak przede wszystkim mówili o planach na rok 2018. Starosta i dyrektor liczą na pozyskanie funduszy z budżetu państwa, które będą mogły pokryć część wydatków na przebudowę i wyposażenie oddziałów chirurgii ogólnej oraz zakaźnego.

Już teraz z funduszy UE do myślenickiego szpitala trafi ponad 7,1 mln złotych na przebudowę, rozbudowę i wyposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, centralnej sterylizatorni oraz pracowni diagnostyki obrazowej. W sumie do 2019r. do szpitala może trafić nawet 15 mln złotych.

Starosta Józef Tomal:

Szpital zawsze był dla mnie jednym z trzech priorytetów - obok dróg i edukacji - dlatego wraz z jego dyrekcją staramy się aktywnie działać na rzecz pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Niestety pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia są niewystarczające, od lat jako samorządowcy tłumaczymy, że prace szpitali są źle wyceniane i rząd powinien przekazywać więcej pieniędzy. Tak się jednak nie dzieje, dlatego co roku przekazujemy dotacje z budżetu Powiatu na kolejne inwestycje. Tak będzie również w roku 2018, w którym Powiat zapewnia wkład własny na wykonanie przedstawionych projektów.

Liczę, że podobnie jak w roku 2013 otrzymamy pieniądze z rezerwy, którą zarządza premier. Wtedy się udało, teraz też mam nadzieję na partnerską współpracę dla dobra mieszkańców powiatu myślenickiego.

 

Wicestarosta Tomasz Suś:

Inwestując w szpital trzeba również pamiętać, by robić to dobrze i mądrze. Myślenicki szpital nie jest placówką specjalistyczną, a szpitalem pierwszego kontaktu. Trafiają tutaj różni chorzy, którzy wymagają pomocy różnych specjalistów.

Dlatego istotny jest zrównoważony rozwój wszystkich oddziałów. Robimy to w sposób systematyczny. Zaczęliśmy od ratownictwa - w tym budowy lądowiska dla helikopterów, później oddział ginekologiczny i noworodkowy, blok operacyjny. Dziś przychodzi czas na kolejne oddziały i przychodnie szpitala.