Fundusz Inicjatyw Samorządowych: Ponad 5,5 miliona dla Gminy Myślenice

Miasto 30 czerwca 2020 Wydanie 24/2020
Fundusz Inicjatyw Samorządowych: Ponad 5,5 miliona dla Gminy Myślenice

 

 Samorządy z całej Polski zyskają łącznie 6 miliardów złotych z Funduszu Covid-19 na dopłaty do inwestycji lokalnych w ramach rządowego programu - Funduszu Inwestycji Samorządowych - który zainicjował niedawno prezydent Andrzej Duda.

W skali powiatu myślenickiego rekordowe dofinansowanie otrzyma Miasto i Gmina Myślenice, o czym poinformował w czwartek 25 czerwca podczas konferencji prasowej na myślenickim Rynku poseł na Sejm RP Władysław Kurowski. Rządowe dotacje trafią także do pozostałych gmin z naszego regionu oraz Starostwa Powiatowego.

Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymały wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz odgrywa rolę tarczy antykryzysowej dla samorządów.

- Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego uruchomiono Fundusz Inwestycji Samorządowych, który dostarczy lokalnym władzom kapitał inwestycyjny. W skali całego kraju to środki rzędu 6 miliardów złotych, natomiast do Powiatu Myślenickiego trafi łącznie około 21 milionów złotych. Z dofinansowania skorzysta zarówno Starostwo Powiatowe, jak i wszystkie pozostałe gminy w naszym regionie. Podział środków był zależny od wpisanych do budżetu danego samorządu wieloletniego planu finansowego, a sam program ma na celu pomoc w realizacji inwestycji i wsparcie gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa – mówił podczas konferencji prasowej Władysław Kurowski, Poseł na Sejm RP reprezentujący w parlamencie ziemię myślenicką.

Gmina Myślenice otrzymała kwotę 5 518 743 zł dofinansowania z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Podczas konferencji poseł Władysław Kurowski w obecności radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Roberta Bylicy przekazał symboliczny czek na ręce burmistrza Jarosława Szlachetki, sekretarza Gminy Myślenice Roberta Pitali oraz skarbnik Gminy Myślenice Anity Kurdziel.

- To dobre informacje dla mieszkańców naszej gminy oraz konkretny zastrzyk finansowy, który zgodnie z założeniami Funduszu Inicjatyw Samorządowych możemy przekazać na dowolny cel. Te środki zapewnią nam wkład własny do inwestycji potrzebnych do realizacji zarówno mieszkańcom Myślenic jak i terenów wiejskich w Gminie Myślenice. Myślę, że część przeznaczymy na budowę chodników, opracowanie dokumentacji Przedszkola Samorządowego w Jaworniku, czy też na inne inwestycje w szkołach, czy przedszkolach. Cieszę się, że to kwota rekordowa w skali całego Powiatu i wspólnie z radnymi klubu Prawa i Sprawiedliwości zastanowimy się na co konkretnie te środki przeznaczyć, aby mogły poprawić standard życia mieszkańców i były jednocześnie kołem zamachowym dla rozruszania gospodarki, co jest głównym celem rządowego programu – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.

Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.

Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty. A także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To także wsparcie dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.

Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.