Prosto o rzeczach trudnych

Prosto o rzeczach trudnych

W notce biograficznej czytamy, że uwielbia książki, teatr, muzykę Mozarta i psy, ale chyba najwięcej o Agnieszce Ziębie możemy dowiedzieć się czytając jej najnowszy tomik poezji pt. „Linie papilarne”

Agnieszka Zięba urodziła się i mieszka w Myślenicach. Debiutowała na naszych łamach w 2007 roku. Była również laureatką Turnieju Jednego Wiersza o Myślenicki Laur i Powiatowego Konkursu Młodych Poetów im. Elżbiety Guśpiel. Należy od 2009 roku do Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. Tyle dowiadujemy się z notki biograficznej w której czytamy również, że uwielbia książki, teatr, muzykę Mozarta i psy, ale chyba najwięcej o artystce możemy dowiedzieć się czytając jej najnowszy tomik poezji pt. „Linie papilarne”.

Temu wydawnictwu był poświęcony wieczorek poetycki, który odbył się 24 listopada w Salonie Poezji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. O najnowszym tomiku Agnieszki Zięby Michał Piętniewicz napisał, że jest w nim „liryczna odwaga, aby mówić prosto i przejmująco o rzeczach tak skomplikowanych i nie mających dna, jak życie, śmierć, miłość, rodzina, przyjaźń, czy w końcu Bóg i religia. Religia rzeczy najmniejszych, mrówek, zapatrzenia się w trawę, motyla, krajobraz za oknem, wzrok rzucony na biedronkę podczas spaceru, te cechy poezjomyślenia Agnieszki Zięby zbliżają ją do takich mistrzów tej odmiany liryki religijnej, jak ksiądz Jan Twardowski, czy twórczo reinterpretujący pewne wątki tego typu liryki jak Eligiusz Dymowski”.

Salon Poezji był jednak nie tylko deklamowaniem wierszy w autorskim wykonaniu Agnieszki Zięby, ale również rozmową której moderatorem był Piotr Szewczyk i nie dotyczyła tylko poezji. Z niej to mogliśmy się dowiedzieć o tym jacy są jej ulubieni poeci, jaką preferuje książkę, a nawet kim jest Pusia której dedykowany został jeden z wierszy zawartych w „Liniach papilarnych” i jak każdy kot zasługuje na dzieło literackie.

Wiersze z tomiku „Linie papilarne” wykonali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz twórcy związani z teatrami im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły. Słowo wstępne na temat autorki wygłosiła Dorota Ruśkowska, muzycznie doprawił całość Franciszek Szymula – młodociany wirtuoz fortepianu.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).