Przegląd orkiestr dętych z akcentem międzynarodowym

Kultura 28 listopada 2017 Wydanie 42/2017
Przegląd orkiestr dętych z akcentem międzynarodowym

Już po raz trzynasty odbył się Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych - wydarzenie organizowane przez Powiat Myślenicki i MOKiS Myślenice, które już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Myślenic

Na scenie zaprezentowało się trzynaście zespołów z naszego regionu, które walczyły o uznanie jury oraz publiczności. W tym roku najlepsza okazała się orkiestra OSP Węglówka pod batutą Janusza Palucha, drugie miejsce przypadło Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice, której dyrygentka - Joanna Knapik - została uhonorowana nagrodą najlepszego dyrygenta przeglądu, a trzecie zajęła orkiestra OSP Tokarnia. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w kwocie 3000 zł za I, 2200 zł za drugie i 1500 za miejsce trzecie.

Jury przyznało również wyróżnienia (250 zł od firmy Puzonik oraz po 1000 zł nagrody) dla trzech orkiestr: „Orzeł” z Trzebuni, OSP Głogoczów i OSP Zawada. Jury obradowało pod przewodnictwem prof. Lesława Podolskiego, a w jego skład weszli również Włodzimierz Siedlik i Dariusz Bylina. Łączna wartość nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach wyniosła: 13 tys. zł.

Tegoroczną edycję przeglądu uświetnił występ zespołu Dor Romanesc z Okregu Bistrita-Nasaud, z którym Powiat Myślenicki łączy umowa partnerska. Rumuni porwali myślenicką publiczność żywymi ludowymi tańcami, barwnymi strojami oraz melodyjnymi pieśniami miłosnymi. Jednak nie był to koniec atrakcji. Otóż Dor Romanesc specjalnie na wizytę w Myślenicach przygotował repertuar polskich tańców narodowych – np. krakowiaka – które wykonał w strojach krakowskich. Za ten akcent artyści z Rumunii otrzymali owacje na stojąco.

Przegląd został poprowadzony przez myślenicką aktorkę Teatru w Stodole Dorotę Ruśkowską. Został zorganizowany pod honorowym patronatem starosty Józefa Tomala oraz Marszałka Emila Radu Moldovana z Okręgu Bistrita-Nasaud w Rumunii.