Przeniesienie Obrazu Matki Myślenickiej do kościoła parafialnego

Przeniesienie Obrazu Matki Myślenickiej do kościoła parafialnego
Malowidło Sebastiana Stolarskiego w kaplicy na Studzience, obrazujące przeniesienie obrazu Matki Bożej Myślenickiej do kościoła farnego Fot. Z. Kalinowski

Późnobarokowa kapliczka z końca XVIII w. na Studzience w Myślenicach, z malowidłami Sebastiana Stolarskiego wewnątrz. Na tych malowidłach możemy podziwiać najstarszy wizerunek przeniesienie obrazu MB Myślenickiej z domu Marcina Grabyszy do kościoła parafialnego. Powstały one w latach 1866 i 1879 r. Pomimo że powstały ponad 200 lat po wydarzeniach, które przedstawiają, realiami bliższe są tamtej epoce.

Przypomnijmy te wydarzenia. W 1629 r. cudowny Obraz Matki Boskiej Myślenickiej trafił do domu Marcina Grabyszy na Górnej Wsi koło Myślenic. Wg legendy obraz miał być wcześniej własnością księcia kasztelana krakowskiego Jerzego Zbaraskiego, a Grabysza miał go uratować przed spaleniem w czasie zarazy.

Po 4 latach, w dniu 1 maja 1633 r., twarz Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus zaszły mgłą i we włosach dało się zauważyć krople wielkości ziarenek siemienia. Zjawiska takie, trwające ok. pół godziny, miały się powtarzać w następnych dniach, a wokół obrazu rozchodził się zapach „rozmarynowy, częściowo różano-fiołkowy”.

Cuda wywoływały bojaźń domowników, którzy „nie jedli, nie pili, a się modlili”. Obraz przyciągał modlitwy ludzi chorych, którzy w efekcie powracali do zdrowia. Po 8 dniach zebrany tłum w procesji przeniósł obraz z domu Grabszy do kościoła farnego. Tu obraz został zamknięty w skrzyni do czasu przeprowadzenia dochodzenia inkwizycyjnego, które zakończyło się 2 lipca 1633 r., kiedy to w czasie procesji i Mszy św. ksiądz dr Erazm Kretkowski obraz umieścił w ołtarzu i ogłosił go za cudowny.

Od tej pory zaczął rozkwitać kult Myślenickiej Pani.

 

Ziemowit Kalinowski Ziemowit Kalinowski Autor artykułu

Obywatel Miasta Myślenice (z dziada i pradziada). Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Dawniej działacz antykomunistycznej, niepodległościowej opozycji. Badacz oporu antykomunistycznego na ziemi myślenickiej.