Przyczyny agresji dzieci cz.2

Przyczyny agresji dzieci cz.2

Drugą część wskazówek dla rodziców w celu zapobiegania agresywnym zachowaniom dzieci przedstawia

 

Maria Klakla, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach.

 

Brak sensu życia

Ważnym zadaniem rodziców jest przekazanie dziecku sensu życia. Dlatego nie powinniśmy unikać poważnych rozmów z dzieckiem, tematów uniwersalnych takich jak śmierć czy cierpienie. Rolą rodzica jest też zwrócenie uwagi dziecka na naturalny w ludzkiej naturze instynkt społeczny. Człowiek nie potrafiłby żyć na bezludnej wyspie - zawsze potrzebujemy kogoś obok siebie. Zadaniem rodziców jest też przygotowanie dziecka do pokonywania rozmaitych trudności, które są wpisane w nasze życie tak mocno, że nie sposób ich ominąć, ani udawać, że nie istnieją. Im szybciej dziecko to sobie uświadomi, tym lepiej poradzi sobie z problemami w dalszym życiu.

Bardzo niebezpieczne jest takie działanie rodziców, które zmierza do usunięcia z drogi dziecka wszelkich przeszkód. Jeśli w ogóle jest to możliwe, to tylko w tym okresie, kiedy dziecko jest małe. Z chwilą, gdy opuszcza ono dom, chociażby idąc do przedszkola, musi już radzić sobie samo. Jeżeli nie zostało do tego odpowiednio przygotowane, łatwo popadnie we frustrację, niezadowolenie z siebie - napięcie emocjonalne będzie odreagowywało poprzez zachowania nieadekwatne.

Oddziaływanie mediów

Dorośli rzadko zdają sobie sprawę z tego, że w oczach dziecka fikcja na ekranie nie różni się niczym od prawdziwego życia. Media kształtują wzorce osobowe, stawiając za przykład do naśladowania ludzi silnych, bezwzględnie dążących do posiadania pieniędzy, władzy, autorytetu. Jeśli rodzice nie oglądają filmów razem z dziećmi, nie komentują ich ani nie tłumaczą, zostaną one przez dziecko uznane za źródła przynoszące wzory do naśladowania. Dzieci identyfikują się z filmowymi postaciami i chcą je naśladować. Mogą wręcz myśleć, że jeśli na ekranie telewizora czy na monitorze komputera uśmiercony bohater podnosi się z ziemi, jak gdyby nic się nie stało, to tak samo niegroźna i nieobarczona poważnymi konsekwencjami jest również śmierć w realnym życiu.

Stąd bierze się później ogromna łatwość i znaczna liczba dokonywanych przez dzieci aktów przemocy. Warto się przez chwilę zastanowić, czy rodzice wiedzieli, jakie programy ogadają ich dzieci, jakie gry komputerowe i jakie czasopisma znajdują się w ich pokoju.