KWW Jarosława Szlachetki

Przystanek Zero-waste, czyli jak generować mniej śmieci

Region Edukacja 29 października 2019 Wydanie 40/2019
Przystanek Zero-waste, czyli  jak generować mniej śmieci
Fot.  I. Janczak-Bizoń

W Porębie powstała leśna baza, w której dzieci przebywają w otoczeniu przyrody i uczą się proekologicznych zachowań. W bazie prowadzone są zajęcia promujące ekologiczny styl życia i ruch zero-waste.

W październiku odbyło się podsumowanie programu Przystanek Zero-waste, w ramach którego prowadzone były tematyczne warsztaty prezentujące założeniowa ruchu zero-waste. Podczas podsumowania odbyła się leśna wystawa zdjęć oraz prac wykonanych przez dzieci i młodzież na warsztatach.

Zero – waste to w dosłownym tłumaczeniu to „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

- Projekt realizowany był od wiosny, dzięki wsparciu z Fundacji Cemex. W spotkaniach brali udział także rodzice. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak zachować bezpieczeństwo podczas wycieczek w góry oraz jak ograniczyć konsumpcję w podróży. Ponadto odbyły się gry z podstaw terenoznawstwa połączone z pieszymi wycieczkami. Młodzi uczestnicy przygotowywali woreczki na zakupy z lnu i stemplowali je znakami natury, uczestniczyli w leśnym budowaniu, gdzie tworzyli ozdoby z zużytych słoików, sznurka jutowego oraz przedmiotów znalezionych w lesie. Za całą ideą stało pokazanie, że warto nadawać drugie życie zużytym przedmiotom. Bardzo podobał się cykl spotkań kulinarnych, uczących zdrowego odżywiania i podstaw gotowania zgodnie z zasadą „gotuję nie marnuję” – podkreśla Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Projekt angażował również rodziców. Ważnym założeniem projektu był czas poświęcony rodzinie w otoczeniu natury – bez telefonów i innych wynalazków techniki, których użycie na co dzień jest nadmierne. Odbyły się spotkania pod hasłem - ekologia się opłaca oraz leśne kolacje, czyli wspólne gotowanie w otoczeniu przyrody.

 Izabela Janczak-Bizoń