Pszczoły. Sardynia. Magia

Pszczoły. Sardynia. Magia

To zdarza się rzadko. Bardzo rzadko. Ta, dwoma zdaniami anonsowana niezwykłość dotyczy unikatowej jedności czasu, miejsca i akcji. Autorka książki, teraz trzymanej przeze mnie w dłoniach, w kanwę swej narracji wpisuje pszczoły, kraj zalany słońcem, a na dodatek przez przyrodę ozdobiony kwiatami. Sama zaś pisarka mieszka na Sardynii, pracuje w rodzinnej firmie pszczelarskiej, a jej pasją jest uprawa róż.

Realne pszczoły wplecione są w magiczną fantazyjną opowieść. Realne też imiona (osób z otoczenia autorki) zdobioną wymyślone osoby.

***

Bohaterka opowieści to Angelica. Osoba - niczym pszczoła - niespokojna i ruchliwa. Uciekająca od tego co niedobre. Inaczej jednak niż pszczoły, z trudem znajdująca swe miejsce pośród innych. Zagubiona w przyrodzie. Ma jedną pasję, jedną ucieczkę: pszczoły. I umiejętność obserwacji. Proszę się wczytać - choćby - w opis leśnego, dzikiego ula.

***

Historia historią. Opowieść opowieścią. Gdy się kończy, zaczyna się inna. I wtedy „otwiera się” dodatkowa, niezwykła część książki:„Księga miodu”. A raczej jego encyklopedia lub słownik. W kolejności alfabetycznej zestawiono tu encyklopedyczne właśnie notki o rozmaitych roślinach, na rozmaity też sposób związanych z… miodem. Encyklopedii zwykle nie czytamy, okazjonalnie ją „kartkując”. Ale tą - życzliwie radzę - przeczytać warto.

Jeśli komuś doskwierają dłużące się jesienne, już tęskni za słoneczną aurą i ma w uszach brzęczenie letnich pszczół- niech niezwłocznie sięga po „Strażniczkę.”. Książka już czeka na bibliotecznej półce. Kto pierwszy, ten lepszy. Prawda?

Tomasz Dziki

Tomasz Dziki Tomasz Dziki Autor artykułu

Niegdyś był dziennikarzem, nieustannie jest bibliotekarzem (najpierw była to Biblioteka Główna PAT, a teraz Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach), a „od zawsze” nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński). Lubi podróżować: zauroczyła go Azja i Orient. Bliższe i dalsze okolice dawnego Jedwabnego Szlaku. Wędrował po Chinach, Syrii, Jordanii, Maroku, Iranie... z aparatem fotograficznym w ręku.