Pucio uczy mówić

W ciągu zaledwie kilku lat od pojawienia się pierwszego tomu Pucio zrobił zawrotną karierę. Cieszy się niesłabnącą popularnością - zwłaszcza, że kolejne części serii adresowane są do coraz starszych czytelników. Dzięki temu długość i złożoność zdań oraz opowieści wzrasta wraz z odbiorcami.

Pucio na wakacjach - zgodnie ze swoim podtytułem - zawiera ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków. Opowiadając o przygodach Pucia i jego bliskich w czasie pobytu na Kaszubach oraz nad morzem, autorka podaje też wyrazy, których artykulację warto ćwiczyć z trzy-, cztero- i pięciolatkiem. Dzięki temu rodzice mogą wspierać rozwój wymowy u swoich pociech, sprawdzając przy tym, czy mówią one prawidłowo, czy też powinny otrzymać wsparcie logopedyczne.

Dlaczego jest to tak istotne? Choćby z tej przyczyny, że wadliwa wymowa może w przyszłości wiązać się z kompleksami, z lękiem przed zabieraniem głosu, z nieśmiałością. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że poprawne posługiwanie się językiem ojczystym to w pewnym sensie pierwszy stopień, z którego rozpoczyna się wspinaczkę na edukacyjne wyżyny.

Czemu tak wiele dzieci rozpoczyna tę wspinaczkę właśnie z Puciem? Poniżej trzy - moim zdaniem główne - powody. Po pierwsze - treść i ilustracje, nawiązując do codziennych doświadczeń najmłodszych, wzbudzają zainteresowanie i zaciekawienie. Dzieci po prostu je lubią! Po drugie, zdania - fachowo dostosowane do poziomu percepcji najmłodszych - są dla nich zrozumiałe. Po trzecie (i moim zdaniem najważniejsze), po książki Marty Galewskiej-Kustry z dużym zaufaniem i zaciekawieniem sięgają rodzice, dziadkowie, opiekunowie. A to gwarantuje dzieciom cudownie spędzony czas - czas wspólnej lektury!

Cała recenzja na: Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci i na facebook.com

 

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.