Radni PiS odpowiadają. Poseł wzywa do przeprosin

Radni PiS odpowiadają. Poseł wzywa do przeprosin
Jarosław Szlachetka, Mateusz Suder i Mirosław Fita odpowiadają na oświadczenia radnych KW Macieja Ostrowskiego Fot. Piotr Jagniewski

Wyjaśnienia burmistrza dotyczące podziału miasta i gminy na okręgi wyborcze nazwali manipulacją, a oświadczenie radnych kłamliwym w którym szkalowano ich nazwiska. Natomiast poseł wezwał radnych KW Macieja Ostrowskiego do przeprosin

Wczoraj radni z okręgów miejskich z Klubu Macieja Ostrowskiego wydali oświadczenie w którym mówili m.in. o tym, że "(…) radni PiS z okręgów miejskich popierający zmniejszenie liczby radnych reprezentujących mieszkańców miasta tracą moralne prawo do reprezentowania swoich wyborców w Radzie Miejskiej. Otrzymali mandat zaufania społecznego i ich obowiązkiem jest dbanie o swoich wyborców, a nie o interes partii, którą reprezentują" zarzucając im upolitycznianie lokalnego samorządu.

 

Oświadczenie odnosiło się do ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej podczas której radni po raz drugi - po skargach wysłanych do Komisarza Wyborczego - musieli podjąć uchwałę dzielącą miasto i gminę na okręgi wyborcze.

Na jej mocy gmina Myślenice została podzielona na trzy - nie jak dotąd cztery okręgi wyborcze w których zamiast 10 wybierzemy 8 radnych. Pozostałe miejscowości w gminie Myślenice podzielono na dwa okręgi w których wybierzemy kolejno 5 i 8 radnych. Przy tym układzie miasto traci dwóch reprezentantów w Radzie Miejskiej na rzecz terenów wiejskich.

Więcej na ten temat piszemy tutaj 

 

Radni PiS odpowiadają. Poseł wzywa do przeprosin

Dzisiaj rano na płycie Rynku konferencję prasową zwołali z kolei radni miejscy PiS Mateusz Suder i Mirosław Fita w asyście posła Jarosława Szlachetki. Ostatnie wyjaśnienia burmistrza Macieja Ostrowskiego dotyczące podziału gminy na okręgi wyborcze nazwali manipulacją, a oświadczenie radnych kłamliwym w którym szkalowano ich nazwiska.

 

- To na wniosek burmistrza Chełm głosuje w Osieczanach i to jego autorski projekt. Podział na trzy okręgi przegłosowali radni klubu Macieja Ostrowskiego, żaden z radnych Prawa i Sprawiedliwości nie przyłożył do tego ręki. Nie nakazał tego także Komisarz Wyborczy. Zarówno wcześniejszą uchwałę niezgodną z prawem jak i obecną bezrefleksyjnie przegłosowali radni burmistrza w tym ośmielający się przed kamerami publicznie okłamywać mieszkańców radny Bogusław Podmokły i reprezentujący Zarabie oraz Chełm radny Aleksander Kowal, który na ostatniej sesji rady miejskiej milczał. Żaden z radnych nie wystąpili o inny podział na okręgi i obwody, żaden nie zagłosował także przeciwko propozycji burmistrza - mówił Mateusz Suder.

Radni zwracali uwagę na to, że podział mandatów przypadających na miasto i okręgi wiejskie nie jest stały i wynika z liczby mieszkańców. - O podziale decyduje prawo, a nie zwyczaje - dodał Mateusz Suder.

Następnie poseł Jarosław Szlachetka wezwał radnych Klubu Macieja Ostrowskiego, którzy podpisali się pod wczorajszym oświadczeniem do przeproszenia w takiej samej formie. - Jeżeli nie dojdzie do przeprosin i sprostowania informacji wobec mojej osoby i radnych miejskich, do sądu cywilnego zostaną skierowane pozwy i na drodze sądowej będziemy dochodzić do zadośćuczynienia - mówił.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)