KWW Jarosława Szlachetki

Radni wyznaczają nowe okręgi wyborcze

Radni wyznaczają nowe okręgi wyborcze

Gmina Myślenice podzielona na trzy - nie jak dotąd cztery okręgi wyborcze. W mieście zamiast 10 wybierzemy 8 radnych.

Pozostałe miejscowości w gminie Myślenice podzielone na dwa okręgi w których wybierzemy kolejno 5 i 8 radnych.

Mieszkańcy Chełmu będą głosować w… Osieczanach

To telegraficzny skrót decyzji podjętych przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej i głosowania nad uchwałą dotyczącą podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze. Uchwała wyznacza ich granice, numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym z nich.

Wśród 21 radnych, których wybierać będziemy do Rady Miejskiej podczas najbliższych wyborów samorządowych 8 pochodzić będzie z Myślenic - jako okręgu nr I, natomiast 13 z terenów wiejskich, które stanowią sołectwa: Bęczarka, Bysina, Głogoczów, Jasienica, Jawornik (Okręg II - 5 mandatów) i sołectwa: Borzęta, Bulina, Chełm, Droginia, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Zawada (Okręg III - 8 mandatów).

Przy tym układzie miasto traci dwóch reprezentantów w Radzie Miejskiej na rzecz terenów wiejskich. Do 2014 roku gmina Myślenice podzielona była na 4 okręgi. Dwa wyznaczone były w mieście w którym wybieraliśmy 10 radnych, natomiast pozostałe mandaty (łącznie 11) pochodziło z okręgów wyznaczonych na terenie gminy.

Skąd ta zmiana?

Uchwałę dzielącą miasto i gminę na okręgi wyborcze po raz pierwszy radni podjęli 22 marca. Następnie do Komisarza Wyborczego w Krakowie wpłynęła skarga podpisana przez 19 mieszkańców, którzy wskazywali w niej m.in. że „(…) dokonany podział pomijał okoliczność, iż sołectwo Chełm jest jednostką pomocniczą Gminy Myślenice i nie powinno zostać ujęte w ramach miasta Myślenice”.

Ostatecznie Komisarz Wyborczy w Krakowie Bartłomiej Migda po jej rozpatrzeniu stwierdził, że „(…) Rada Miejska dokonując na wniosek Burmistrza podziału, nie uwzględniła własnej uchwały dotyczącej podziału gminy na jednostki pomocnicze oraz danych i sytuacji własnej gminy, którymi są gospodarzami” i wezwał Radę do ponownego wykonania podziału na okręgi wyborcze (oraz stosowne do tego podziału na obwody głosowania) w sposób zgodny z prawem w terminie do dnia 18 maja.

Treść tej decyzji podczas konferencji prasowej przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy Myślenice odczytywali radni Prawa i Sprawiedliwości. - Oczekujemy przedstawienia wariantu, który będzie korzystny dla mieszkańców. Piłka jest po stronie burmistrza - mówili.

Radni podjęli nową uchwałę

Zgodnie z decyzją Komisarza Wyborczego na wniosek burmistrza w środę 16 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej podczas której radni ustalili nowy podział miasta i gminy na okręgi wyborcze.

Burmistrz o nowych okręgach

Kolejnego dnia po sesji, w czwartek 17 maja burmistrz zwołał konferencję prasową podczas której tłumaczył mieszkańcom nowy podział na okręgi wyborcze.

- Kiedy przed 22 marca przystępowaliśmy do przygotowania uchwały dzielącej miasto i gminę na okręgi wyborcze, braliśmy pod uwagę historyczne zapisy stosowane przez poprzednie Rady. Ta precedensowa sytuacja dotycząca podziału administracyjnego obowiązuje od 1977 roku. Nie wymyślił jej ani burmistrz Ostrowski, ani obecna Rada Miejska. Od tego czasu dzieląc miasto na okręgi wyborcze każda rada traktowała Chełm jako sołectwo funkcjonujące w granicach miasta. Mieszkańcy mają meldunek przy ul. Chełm i mimo, że mają też swojego sołtysa i Radę Sołecką w przypadku wyborów do tej pory byli traktowani jako część miasta. Chcieliśmy uszanować te zapisy. Tak tworzyli uchwały moi poprzednicy i tak głosowano w poprzednich wyborach - mówił Maciej Ostrowski.

To nie koniec zmian. Wyznaczenie nowych okręgów spowodowało, że Chełm jako sołectwo został przeniesiony do III Okręgu, co spowoduje, że mieszkańcy będą głosować nie jak dotąd na Zarabiu, ale… w Osieczanach.

- Efekt jest taki, że używając narzędzia jakim jest skarga wyborcza, którą dopuszcza nowa ordynacja - grupa kilkunastu osób może manipulować okręgami - podczas spotkania z mediami mówił burmistrz Maciej Ostrowski.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)