Rajd opanuje miasto

3 kwietnia 2008 Wydanie 12/2008
Rajd opanuje miasto
Kolor czerwony-strefa dla zawodników, żółty-dla kibiców, fot. Mariusz Węgrzyn, graf.Piotr Ślusarczyk

Dokładnie za tydzień w samym sercu Myślenic odbędzie się 44 Rajd Krakowski. Ulice zamienią się w tor rajdowy, a organizacja ruchu w mieście zmieni się na kilka godzin

Rynek? Na pewno nie 10 kwietnia, bo w tym dniu zostanie przemianowany na park ferme, czyli strefę zamkniętą, stanowiącą zaplecze techniczne dla kierowców. To właśnie tutaj ulokowane zostaną ekipy wraz ze sprzętem i to właśnie tutaj będzie można podziwiać całe rajdowe zaplecze, a trzeba przyznać, że dla kibiców to nie lada gratka.

Główną atrakcją rajdu ma być odcinek specjalny, którego trasa została wytyczona wokół myślenickiego Rynku. Najlepsze polskie ekipy, na czele których znajdą się takie gwiazdy jak Leszek Kuzaj, czy Tomasz Kuchar pojawią się na trasie już o godzinie 19. Wtedy odbywać się będzie prolog, czyli jazda próbna.

Trasa rajdu

Myślenicki odcinek specjalny wystartuje z ulicy Sobieskiego. Stąd rajdowcy ruszą wzniesieniem, aby po chwili skręcić w prawo, w ulicę Jordana, a następnie dotrzeć do zbiegu z ulicą Gałczyńskiego, wpaść w krótki, techniczny odcinek Słowackiego, gdzie zlokalizowana będzie tzw. meta lotna, a po jej pokonaniu zmieścić się w dziewięćdziesięciostopniowy zakręt, który wyrzuci ich na ulicę Kościuszki. Wybrukowana droga prowadzić będzie aż do linii mety. Całkowita długość trasy to około 650 metrów, a szacowany czas przejazdu nie powinien przekroczyć 60 sekund. Cały odcinek specjalny zostanie odpowiednio oznakowany i zabezpieczony płotkami zaporowymi i barierami ochronnymi.

Właściwa część rajdu rozpocznie się o godzinie 20, jednak udział w imprezie trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie, ponieważ już o 18 ruch na poprzednio wymienionych drogach zostanie całkowicie wstrzymany, a okolice Rynku funkcjonować będą jako dwie strefy. Kolorem czerwonym oznaczyliśmy tzw. strefę ścisłą rajdu, po której poruszać będą mogli się tylko i wyłącznie uczestnicy oraz osoby uprzywilejowane (Rynek). To teren niedostępny dla kibiców, którym zostaje zajęcie najlepszych miejsc w obrębie terenów oznaczonych kolorem żółtym. To strefa przyległa rajdu, obejmująca ulice: Kilińskiego, Piotra Skargi, Królowej Jadwigi, Dąbrowskiego, Sobieskiego, Traugutta, dojazd do restauracji „Stek”, Reja (odcinek od Starostwa Powiatowego do zbiegu ul. Konopnickiej), Słowackiego, Niepodległości (do mostu na Bysince przy OSP Śródmieście).

Dlaczego tyle mówimy o odpowiednim wyborze miejsca? Ponieważ te osoby, które po godzinie 18 znajdą się na terenie rynku (ulice Bema, Klakurki, Reja [postój taksówek], brama przy bibliotece publicznej prowadząca do ulicy Gałczyńskiego) oznaczonym kolorem żółtym,  nie będą mogły go opuścić aż do końca zawodów, czyli do godziny 22!

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu i widzów czuwać będzie ponad 130 osób, w tym policja, straż miejska, koncesjonowana firma ochrony, ratownicy drogowi, druhowie ochotniczych straży pożarnych. Pomocy medycznej w strefie dla widzów udzielać będzie w razie potrzeby 45 maltańczyków, którzy podlegać będą naczelnemu lekarzowi zawodów. Trasę rajdu od strony medycznej obsługiwać będą ratownicy z uprawnieniami z zakresu ratownictwa drogowego.

Zmiany na drogach

Organizacja rajdu i adaptacja centrum miasta na jego potrzeby wymusza zmiany organizacji ruchu. Najbardziej odczują je kierowcy, którzy pomiędzy godziną 18 a 22 będą musieli dostosować się do nowych przepisów. W tym dniu organizatorzy planują zamknięcie ruchu na skrzyżowaniu ulic Kniaziewicza z Dąbrowskiego (na odcinku w stronę ul. Jordana), Niepodległości, Słowackiego, Poniatowskiego (w stronę Rynku), ulicy Sobieskiego (w kierunku centrum miasta przy stacji paliw Orlen) z możliwością wyjazdu na zakopiankę, na ulicy Traugutta (na wysokości wyjazdu z placu targowego) z możliwością dojazdu w inny rejon miasta ulicą Sienkiewicza w stronę Polanki, lub ul. Kasprowicza, zamknięcie ruchu na ulicy Reja (na wysokości skrzyżowania z ul. Konopnickiej) z możliwością objazdu do ul. Kasprowicza, zamknięcie ruchu na ulicy Słowackiego (w stronę Rynku, na wysokości skrzyżowania z mostem na rzece Bysinka) do wyjazdu w stronę ulicy Mickiewicza.

Dodatkowo fragment ulicy Słowackiego (od ul. Niepodległości do ul. Mickiewicza) stanie się drogą dwukierunkową.

Warto pamiętać, aby nie zostawić samochodu na jednym z parkingów na ulicach przyległych do trasy rajdu, ponieważ po godzinie 18 zostanie on odholowany lub przemieszczony w inne miejsce. Aby być całkowicie spokojnym o los swojego samochodu podczas rajdu, najlepiej zostawić go w specjalnie wyznaczonych strefach parkingowych. Bez obaw można parkować na Placu Kilińskiego, placu targowym przy ul. Traugutta, przy Sobieskiego (jeden pas ruchu), Słowackiego (parking przy Carrefour Express) oraz przy centrum wodnym Aquarius, ulicy Mostowej, stadionie sportowym KS Dalin i na Zarabiu.

W dniu rajdu obowiązuje zakaz poruszania się samochodami ciężarowymi w ścisłym centrum miasta. Na przykład do tartaku w Jasienicy będzie można dojechać jedynie przez Sułkowice.

- Impreza przygotowana jest na pomieszczenie nawet 25 tys. kibiców. Jeśli ktoś nie musi wyjeżdżać samochodem w trakcie trwania rajdu, lepiej niech zostanie w domu – radzi Roman Strzelczyk ze straży miejskiej, odpowiedzialny za koordynację służb zabezpieczenia.

Piątek, sobota – dni dla kibiców

Czwartkowy rajd to nie jedyna okazja do tego, aby podglądać najlepszych polskich zawodników. Tuż po rozegraniu odcinka specjalnego wszystkie samochody rajdowe zostaną na Rynku do rana. W piątek ruszą na kolejny etap rajdu, aby ponownie wieczorem wrócić na oficjalną dekorację zwycięzców, która odbędzie się o godz. 20. W dniach 11-12 kwietnia, rajd rozgrywać się będzie poza Myślenicami, dlatego też dojeżdżających do Rynku uczestników obowiązywać będą przepisy ruchu drogowego. W tych dniach przestają także obowiązywać specjalne strefy. To świetna okazja do tego, aby zdobyć autograf, porozmawiać z zawodnikami i przyjrzeć się ich pracy od kuchni.

Piotr Jagniewski