Rekordowa zbiórka WOŚP w Myślenicach

Rekordowa zbiórka WOŚP w Myślenicach
Rekordowa zbiórka WOŚP w Myślenicach Fot. Bartek Ziółkowski

124.140,27 złotych to kwota jaką zebraliśmy podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myślenicach; o 30 tys. złotych więcej niż w poprzednim roku. To dowód na to, że myśleniczanie wciąż lubią i chcą pomagać

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 25. w kraju i 18. w Myślenicach. Ponad 120 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce i 154 na terenie powiatu myślenickiego zbierało pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Wśród kwestujących znaleźli się m.in. uczniowie Gimnazjum nr 1, 2, 3, Szkoły Podstawowej nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności, Klubu Motosport Myślenice, OSP Jawornik, ZPO z Bysiny, Sieprawia, Trzemeśni, Tokarni, ZPO w Lipniku, SP w Trzebuni oraz kilku wolontariuszy indywidualnych. Po tegorocznym finale śmiało można powiedzieć, że akcja rozpoczęta przez Jurka Owsiaka 25 lat temu, a w Myślenicach kontynuowana od 18 lat przez rodzinę Państwa Papierzów, niezmiennie mobilizuje mieszkańców naszego powiatu wokół jednego celu: pomagania innym.

Tegoroczny finał WOŚP zapoczątkowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 kiermaszem słodkości, podczas którego w zamian za wsparcie dla orkiestry, można było skosztować wypieków dzieci, rodziców i nauczycieli. - Pomysł zrodził się kilkanaście lat temu. Zastanawialiśmy się jak zaszczepić u dzieci ideę pomagania, inną niż tylko wrzucenie pieniędzy do puszki i tak zrodził się kiermasz ciasteczek. Dzieci wraz z rodzicami pieką, przygotowują stoisko i stają się częścią tego przedsięwzięcia - mówi Monika Moryc, nauczyciel nauczania zintegrowanego.

W dniu finału na myślenickim Rynku za datek złożony do puszki wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było odbyć przejażdżkę zabytkowym pojazdem i otrzymać poczęstunek. Dwa myślenickie kluby: Motosport Myślenice i Myślenicki Klub Motorowy ustawiły na Rynku ponad dwadzieścia pojazdów. Gwiazdą Motosportu był traktor Ursus z 1953 r. z silnikiem odpalanym wyjmowaną kierownicą, mercedes z 1954 r. i chrysler New Yorker 1985 r. Pośród samochodów terenowych MKM królował jeep Willys z 1945 r. Za datek do puszki, Motosport proponował przejażdżkę i słodycze. MKM dawał karnet na poczęstunek, grillowaną kiełbasę, gorącą herbatę oraz na przejażdżkę wyznaczoną trasą na Dolnym Jazie.

Aby przyłączyć się do akcji zachęcali również muzycy w pubie „Pod parasolkami”, gdzie swoje koncerty zagrały zespoły Killsorrow, HellHaven oraz Ostatni w Raju. Z godziny na godzinę pozytywnych emocji było coraz więcej, dobry nastrój nie opuszczał mieszkańców w sztabie WOŚP, gdzie punktualnie o godz. 19 odbyła się licytacja gadżetów. Pod młotek trafiły m.in. koszulki, kalendarze, kubki, pakiety wolontariusza, zegary, znaczki i wiele innych przedmiotów oznaczonych czerwonym serduszkiem. Całodzienne granie zwieńczyło „Światełko do Niebia”, czyli pokaz fajerwerków, który na płytę Rynku przyciągnął tłumy. To wydarzenie to wyraz podziękowania dla uczestniczących w finale.

Gdy zamykaliśmy to wydanie gazety, myślenicki sztab WOŚP podawał, że udało się zebrać 124.140,27 zł. - Coś niesamowitego! To ponad 30 tys. więcej niż w tamtym roku. Nie możemy uwierzyć! Jesteście wspaniali! Dziękujemy! - taki wpis kilka minut po północy, po wstępnym liczeniu pieniędzy na facebooku zamieścił myślenicki sztab WOŚP. Pełna kwota jaką udało się uzbierać w ramach 25. finału WOŚP to ponad 62 mln zł. Ostateczna będzie znana 8 marca, bowiem wciąż trwają internetowe aukcje.

Sprzęt z WOŚP w myślenickim szpitalu

Od początku grania orkiestry do myślenickiego szpitala trafił sprzęt o wartości przekraczającej 700 tys. zł. Jego wartość znacznie wzrośnie, ponieważ z końcem 2016 r. szpital otrzymał pozytywną decyzję Zarządu WOŚP o przekazaniu dodatkowo dla potrzeb oddziału dziecięcego nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego.

Pierwszym sprzętem, jaki trafił do myślenickiego szpitala w ramach WOŚP był aparat do badania słuchu noworodków, który został przekazany na potrzeby oddziału neonatologicznego w 2002 roku. Kolejny taki aparat szpital otrzymał w 2009 roku. W okresie ostatnich lat trafił do niego również specjalistyczny sprzęt i aparatura medyczna głównie z przeznaczeniem dla potrzeb oddziałów; neonatologicznego, pediatrycznego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Oddział neonatologiczny oprócz wcześniej wspomnianych aparatów do badania słuchu noworodków wraz z zestawem komputerowym i oprogramowaniem otrzymał wysokiej jakości ultrasonograf, nowoczesny inkubator „Infant Flow Sipap” umożliwiający wentylację mechaniczną noworodka, inkubator zamknięty „Giraffe”, a także stanowisko resuscytacyjne „Atom”. Dla potrzeb oddziału dziecięcego przekazany został natomiast elektrokardiograf, pompy strzykawkowe oraz monitor nieinwazyjny. W ubiegłym roku również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wyposażony został w 44 nowoczesne łóżka elektryczne wraz z szafkami przyłóżkowymi, materace przeciwodleżynowe oraz elektryczne ssaki ambulatoryjne.

- Każdy sprzęt otrzymany w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bardzo cenny dla szpitala, tym bardziej, iż jest on drogi i niezbędny w diagnostyce wielu chorób. Przekazane urządzenia wykorzystywane są zarówno w szerokiej diagnostyce chorób, jak również służy do ratowania życia i zdrowia pacjentów. Przykładowo w ramach otrzymanego w 2009 roku aparatu do badania słuchu noworodków, wykonano 9074 badania, natomiast ilość wykonanych badań ultrasonograficznych u noworodków na przekazanym w 2013 roku aparacie USG wyniosła 2352 - wyjaśnia dyrektor szpitala Adam Styczeń.

Ryszard Sobkowicz, Piotr Jagniewski

Tyle przekazaliśmy* na WOŚP:
2010 - 72.000 zł
2011 - 77.500 zł
2012 - 74.000 zł
2013 - 81.200 zł
2014 - 92.300 zł
2015 - 82.000 zł
2016 - 93.495 zł
2017 - 124.140 zł

*kwoty zostały zaokrąglone do pełnych sum

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)