„Rodzina 500 Plus”: zmiany od 1 lipca

Region 2 lipca 2019 Wydanie 24/19
„Rodzina 500 Plus”: zmiany od 1 
  lipca
Burmistrz Jarosław Szlachetka i wojewoda Piotr Ćwik podczas spotkania z rodzinami w Myślenicach Fot. Marek Stoszek

Bus „500 plus” odwiedził Myślenice. Na spotkaniu z rodzinami wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz burmistrz Jarosław Szlachetka przedstawili najważniejsze zmiany w programie „Rodzina 500 Plus” oraz podsumowali jego dotychczasową realizację.

- Program „Rodzina 500 Plus” ma się dobrze, okrzepł i poszerza swoją formułę. Stał się parasolem ochronnym dla polskich rodzin. Bo też takie było nasze główne przesłanie: dać wyraźny sygnał, że rodzina jest dla polskiego rządu najważniejsza! (...) Miałem okazję usłyszeć w Myślenicach, że „Rodzina 500 Plus” to jest najlepsza lokata kapitału, najlepsza inwestycja w przyszłość dzieci. I bardzo ciekawa obserwacja z rozmów z Rodzicami: dzięki „500 Plus” nie trzeba wybierać, w końcu można zacząć planować... - powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

- Od początku funkcjonowania programu w naszej gminie z pomocy państwa w wychowaniu dzieci skorzystało łącznie 4.908 rodzin na kwotę 105.358.000 zł! To ogromny zastrzyk gotówki, która wspomaga codzienne funkcjonowanie rodzin. Zabezpiecza ich przyszłość. Dzięki wprowadzonym zmianom będziemy mogli dodatkowo wypłacić świadczenia 3.150 dzieciom, na które rodzice do tej pory nie pobierali świadczeń 500 Plus – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Przypomnijmy: od 1 lipca 2019 roku programem Rodzina 500 Plus zostaną objęte wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Nie będzie kryterium dochodowego, a czas wypłaty świadczenia będzie dłuższy, gdyż nowy okres świadczeniowy trwa od 1 lipca 2019 roku aż do 31 maja 2021 roku.

Rodzic, który będzie wnioskował o świadczenie, otrzyma na adres mailowy informację o jego przyznaniu. Informację taką będzie można także odebrać osobiście, przy czym jej nieodebranie nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia. Rodzice, którzy posiadają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze do 30 września br. na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Po złożeniu wniosku otrzymają oni świadczenie na pierwsze dziecko od 1 lipca, oraz od 1 października na pozostałe dzieci. Dla dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r. rodzice będą mieli 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Świadczenie przyznane zostanie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

Od 1 lipca 2019 roku wprowadzone zostaje także rozwiązanie pozwalające na zachowanie ciągłości świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane, lub który zmarł przez rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Co istotne, wypłata środków nie będzie uzależniona od ustalenia alimentów na dziecko w przypadku wniosków składanych przez rodziców wychowujących dziecko samotnie.

Zachęcamy do szybkiego składania wniosków. Już od 1. lipca będzie można to zrobić przez internet, zaś od 1 sierpnia osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.