Rodzinna wystawa grafiki i rzeźby

28 stycznia 2010 Wydanie 4/2010
Rodzinna wystawa grafiki i rzeźby
Rodzinna wystawa grafiki i rzeźby

Galeria „Bakałarz” Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach serdecznie zaprasza na 46 już wystawę. Tym razem mamy przyjemność zaprezentować Państwu prace plastyczne Moniki Kowal i rzeźbę Jacka Kowala

Nasi Autorzy są ze sobą spokrewnieni choć nie są małżeństwem. Pani Monika jest bratową Pana Jacka Kowala. Stąd podtytuł wystawy – rodzinna. Po raz pierwszy prezentują swoje prace w Myślenicach, a my cieszymy się bardzo, że u nas. Oglądać zatem można w Bakałarzu 11 grafik dyplomowych i 4 rysunki węglem Moniki Kowal oraz 6 płaskorzeźb w piaskowcu autorstwa Jacka Kowala.

Monika Kowal jest absolwentką Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu (specjalizacja: tkactwo artystyczne) oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (dyplom w 2009 r.). Prezentowane w Bakałarzu obrazy składają się na cykl pracy dyplomowej pt.: ”Nieśmiertelność zamków”. Obrazy wykonane są techniką linorytu. O swoich inspiracjach Autorka mówi: - Zamki niegdyś urzekały bogactwem i monumentalizmem, dziś w większości to ruiny, które kryją wiele tajemnic. Owiane legendami wciąż wywołują silne wrażenia, poruszają wyobraźnię. Kiedyś odbyłam wraz z przyjaciółką wędrówkę śladami ruin zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas tej wyprawy zaczęłyśmy rozumieć ,że w murach tych dawnych budowli istnieje coś ukrytego, tajemniczego. Ta obserwacja zainspirowała mnie do stworzenia cyklu prac graficznych o dziejach zamków. Jest to tez zapis wrażenia jakie pozostawiły we mnie te historyczne ruiny. Ważne dla mnie jest, że zamczyska wkomponowane są w otaczającą je przyrodę, która jednocześnie staje się ich nieodłącznym elementem. Pojawiające się ostre kontrasty światłocieniowe mają na celu budowanie atmosfery napięcia, niepewności.

Obok prac graficznych Autorka wystawy przedstawia nam rysunki węglem, starych, opuszczonych domostw, strychów. Tu też wszystko wyłania się z czerni, mając na celu wywołanie niepokoju u odbiorcy. Dotychczas swoje prace Monika Kowal prezentowała w Krakowie (wystawa plenerowa), Kamieńcu Podolskim (na Ukrainie) i w Wiśniowej (Dom Kultury).

Jacek Kowal ukończył szkołę średnią w Dobczycach oraz studia w Niemczech (germanistyka). Za granicą mieszkał 10 lat. Początkiem Jego pracy artystycznej była konieczność utrzymania się w obcym kraju. Wykonywał więc na zamówienie formy użytkowe i meble, łącząc ze sobą różne materiały – drewno, kamień, metal. Tworzył rzeźby z kamienia do wnętrz i ogrodów. W Niemczech miał kilka wystaw swoich prac: Frankenthal, Works, Grosskalbach. Od roku przebywa w Polsce (Poznachowice Dolne) i tworzy rzeźby w piaskowcu oraz wspólnie z bratem Sylwestrem i Jego żoną Moniką prowadzi rodzinną firmę.

Jacek Kowal w„Bakałarzu” prezentuje 6 rzeźb w piaskowcu o bogatej symbolice odwołującej się zarówno do wyobraźni odbiorcy jak i tradycji religijnej i mitycznej. Są to głównie twarze w różnych wariantach, a także nowe, autorskie ujęcie herbu Myślenic – niezwykle proste w swojej kamiennej postaci.

Wystawę w Bakałarzu oglądać można w godzinach pracy Biblioteki do 6 lutego. Serdecznie zapraszamy!

Kinga Hechsman