Rok 1968. Peregrynacja ram symbolizujących jasnogórski obraz Matki Bożej

Rok 1968. Peregrynacja ram symbolizujących jasnogórski obraz Matki Bożej
Fot. ks. Adam Włoch SCJ.

Rok 1968. Proboszcz parafii ks. Józef Bylica (pierwszy z prawej), proboszcz parafii św. Klemensa w Trzemeśni, dziekan ks. Piotr Wykurz trakcie peregrynacji ram symbolizujących jasnogórski obraz Matki Bożej. W tle widoczni są ministranci: Stanisław Wójcik, Kazimierz Czepiel oraz Marian Bicz.

Idea wędrówki kopii cudownego obrazu „Królowej Polski” po parafiach w Polsce, jako przygotowanie wiernych do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski zrodziła się już w 1956 roku.

Po powrocie z Komańczy (gdzie był więziony przez ówczesne władze państwowe) ks. prymas kardynał Stefan Wyszyński przybył na Jasną Górę 2 listopada 1956 r. (chciał przybyć 28 października prosto z Komańczy gdzie m.in. był więziony, ale władze prosiły o natychmiastowe przybycie do stolicy). Wtedy w Kaplicy Cudownego Obrazu powiedział:

„Ta, przed obliczem której stoję, była mi przez cały ten czas (uwięzienia) mocą i wytrwaniem, światłem i oparciem, pociechą, nadzieją i pomocą nieustanną - prawdziwą Dziewicą Wspomożycielką!” Wtedy zapoznano ks. prymasa z ideą ewentualnego nawiedzenia. Pochwalił ją i uznał za wspaniałą: „To byłoby przedłużone ramię Dziewicy Wspomożycielki!”. 45. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski, obradująca na Jasnej Górze, w dniu 11 IV 1957 r. uchwaliła wprowadzenie dzieła Nawiedzenia - Peregrynacji we wszystkich parafiach naszej Ojczyzny.

W maju 1957 r. ks. prymas Stefan Wyszyński zawozi kopię obrazu do Rzymu, gdzie papież Pius XII dokonuje jej poświęcenia. 26 sierpnia 1957 r. w święto Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbywa się uroczystość zawierzenia narodu Królowej Polski. Na uroczystości przybywa cały episkopat, delegacje księży oraz pielgrzymi z całej Polski. Trzy dni później kopia obrazu rozpoczyna swą pielgrzymkę po kraju. Pielgrzymowanie obrazu było solą w oku ówczesnych władz komunistycznych. 2 września 1966 r. obraz zostaje aresztowany przez Milicję Obywatelską i pod eskortą odesłany na Jasną Górę. Zakonnicy umieścili obraz w kaplicy św. Pawła, za kratą i opatrzyli napisem: „Tu znajduje się uwięziony przez Władze Obraz, który wędrował po Polsce”. Już 4 września 1966 roku, puste ramy przyozdobione kwiatami, płonącą świecą i Księga Ewangelii symbolizują dalszą peregrynację obrazu po Polsce.

W myślenickiej parafii pw. NNMP uroczystości te odbyły się w dniach 7-8 września 1968 roku. Pusta rama symbolizująca wizerunek MB Częstochowskiej przybyła z Harbutowic. 24 godzinne czuwanie i modlitwa parafian zakończyła się w niedzielę po czym symbol ten został przekazany parafii w Sułkowicach. Pusta rama wędrowała wówczas po Polsce do roku 1972.

Zainteresowanym tymi wydarzeniami polecamy stronę: www.jasnagora.pl/392,390,artykul,Historia.aspx Autor zdjęcia: ks. Adam Włoch SCJ.

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.