KWW Jarosława Szlachetki

Rok 2010 w Gazecie Myślenickiej

23 grudnia 2010 Wydanie 49/2010
Rok 2010 w Gazecie Myślenickiej
Rok 2010 w Gazecie Myślenickiej

Rok 2010 rozpoczęły derby piłkarskie myślenickich drużyn – Dalinu i Orła, zakończył ślubowaniem radnych i nakreśleniem przez burmistrza Macieja Ostrowskiego kierunku gminy na najbliższe 4 lata

STYCZEŃ 2010

Pierwsze derby Myślenic

Rok 2010 rozpoczęły derby piłkarskie myślenickich drużyn – Dalinu i Orła. Sportowa inauguracja roku zapoczątkowała nową tradycję. Noworoczne mecze rozgrywane na sztucznej murawie mają odbywać się cyklicznie. Pierwsze spotkanie wygrali piłkarze Dalinu 9:4.

Poświęcenie kościoła w Trzemeśni

Po dziewięciu latach starań, wierni z parafii Świętego Klemensa w Trzemeśni doczekali się ukończenia kościoła. Poświęcili go ks. Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski w asyście ks. prof. Józefa Makselona i ks. proboszcza Mariana Wieczorka. - Wznosząc tę świątynię wznosiliście także pomnik swojego ducha. Jesteście jak Chrystus żywymi kamieniami tego kościoła – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Marc Chagall w Domu Greckim

Po prestiżowej wystawie unikatowego zbioru grafik Rembrandta w 2009 roku, Muzeum Regionalne „Dom Grecki” zorganizowało kolejną ekspozycje. Tym razem mogliśmy oglądać grafiki mistrza światowej sztuki Marca Chagalla. Wystawa obejmowała 63 litografie z lat 50. i 60. artysty tematycznie związane z Biblią.

Myślenice: Pierwsza rocznica wyburzenia dworca PKS

Końcówka stycznia przypomniała o pierwszej rocznicy zburzenia budynku dworca PKS w Myślenicach. Od tego czasu PKS obiecywał, że szybko postawi nowoczesny i funkcjonalny dworzec, tymczasem sprzedał działkę Markowi Koźmińskiemu i tym samym na niego spadła odpowiedzialność za budowę. Miesiąc później nowy właściciel przedstawił projekt dworca.

Pieniądze na rozwój strefy gospodarczej

Również w styczniu pisaliśmy o tym, że Gmina Myślenice otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,7 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie parku przemysłowo – technologicznego. Wniosek Myślenic znalazł się wśród trzech dofinansowanych projektów z całej Małopolski.

Chóry po raz dziewiętnasty

XIX Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej - Kolędy i Pastorałki to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce. W sali widowiskowej MOKiS wystąpiły 32 chóry, a na scenie pojawiło się w sumie 920 artystów z całego kraju.

LUTY

Nowe oblicze starego cmentarza

Spośród wszystkich zabytkowych obiektów w Myślenicach szczególne miejsce zajmuje kościół p.w. św. Jakuba wraz z otaczającym go cmentarzem. W lutym zakończyły się prace restauracyjne dzwonnicy oraz najstarszego odcinka muru cmentarnego, pochodzącego z roku 1805.

Dworzec Marka Koźmińskiego

- Rok temu była koncepcja, dzisiaj jest pozwolenie na budowę – podczas konferencji prasowej mówił Marek Koźmiński, nowy właściciel działki. Zapowiadał, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to pierwsza łopata pod budowę zostanie wbita 1 marca. Jak się jednak okazało wiele uwag do projektu mieli myśleniccy kupcy, a łopatę udało się wbić… 22 października.

Do sejmiku przez Radę Miejską i Pcim

Po rezygnacji Janusza Ambrożego z funkcji sekretarza gminy Pcim, na stanowisko wicewójta został powołany Jarosław Szlachetka, będący w tym czasie radnym miejskim Myślenic. Niespełna 9 miesięcy później polityk myślenickiego PiS, w wyborach samorządowych zdobył 25 465 głosów i został radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Nowy rozdział w historii PKPS

Do lutego 2010, Polski Komitet Pomocy Społecznej mieścił się w jednym z bloków spółdzielni „Zorza”. Po dwóch latach starań udało się przenieść go do lokalu udostępnionego przez gminę pod adresem Rynek 27. - To nowy rozdział w historii PKPS – zapowiadał Rafał Kudas, prezes Komitetu. Jego pracę w roli społecznika docenili wyborcy podczas listopadowych wyborów. Startujący z KWW Partnerstwo w Samorządzie 28 latek, uzyskał 298 głosów, co zagwarantowało mu mandat radnego miejskiego.

MARZEC

Zamach bombowy na Minibank

Chwile grozy przeżyła pracownica banku na Osiedlu Tysiąclecia, gdy kobieta żądająca pieniędzy zostawiła w placówce paczkę w której znajdować się miała… bomba. Po kilku godzinach na miejscu pojawili się saperzy z Krakowa i zneutralizowali pakunek. Nie było w nim ładunków wybuchowych. Tajemniczej klientki nie udało się znaleźć.

Helikoptery ratunkowe będą lądować na terenie szpitala

Wyznaczenie lądowiska dla helikopterów ratunkowych to obowiązek każdej gminy. Obecne, usytuowane przy zakopiance nie spełnia wszystkich wymogów. SP ZOZ pracował nad projektem budowy lądowiska na terenie szpitala. Inwestycji nie udało się wykonać w 2010 roku. Starosta zapowiada, że budowa lądowiska będzie jednym z priorytetów powiatu w rozpoczynającej się kadencji.

Ruszyły prace nad monografią Myślenic

Monografia podzielona została na osiem rozdziałów, które opracowane będą przez siedmiu autorów. Będą to mgr Stanisław Cichoń, prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak, dr Michał Piela, mgr Magdalena Wróblewska, mgr Dariusz Zdziech, mgr Paweł Lemaniak oraz mgr Robert Murzyn. Książka ma być gotowa w marcu 2012.

Ruszyła budowa biblioteki

Po raz pierwszy w historii myślenickiego samorządu, powstanie samodzielny budynek spełniający wymagania biblioteki. Obecna od 36 lat mieści się w zabytkowej kamienicy w Rynku. W nowej znajdzie się m.in. wypożyczalnia książek, czytelnia, czytelnia czasopism, czytelnia naukowa wraz z magazynem, pomieszczenie do odsłuchu audio, a także sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe.

Hala otwarta

Całkowita wartość hali sportowej przy ZS im. Andrzeja Średniawskiego: to przeszło 3.3 mln zł. Hala posiada 140 miejsc siedzących, mieści pełnowymiarowe boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, tenisa i może służyć do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

VII Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego

Nowa hala szybko została wykorzystana podczas organizacji Powiatowych Targów Edukacyjnych. W tym roku formuła targów została zmieniona, a organizator – starostwo powiatowe zrezygnował z prezentowania ofert wyższych uczelni. Targi trwały jeden dzień.

KWIECIEŃ

Palmowy Festiwal

W niedzielę palmową na Rynku po raz siódmy, Krakowska Kongregacja Kupiecka oddz. w Myślenicach oraz UMiG zorganizowali konkurs na najwyższą, najpiękniejszą i najbardziej oryginalną palmę. Wygrała Irena Proszek prezentując palmę o długości 10 m.

POLSKA w żałobie

Katyń już na zawsze będzie się kojarzył z wielką tragedią tysięcy polskich rodzin. Miejsce kaźni polskich oficerów stało się również mogiłą Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonki Marii oraz naszej elity politycznej, wojskowej, religijnej i społecznej. W sobotę, 10 kwietnia biły dzwony oraz wyły syreny nie tylko w Myślenicach, a na budynkach zawisły biało-czerwone flagi z żałobnym kirem.

Motosport Myślenice

Propagowanie sportów motorowych i rozwijanie turystyki w tym zakresie to główne cele nowo powstałego klubu Motosport Myślenice. Prezesem został Stanisław Skałka, sekretarzem Monika Kotecka, skarbnikiem Aleksander Łabędź, a członkami zarządu Władysław Hodurek i Waldemar Kasperek.

Podpisy warte 140 milionów

Gmina Myślenice pozyskała 140 milionową dotację, która ma zostać przeznaczona na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i „śmieciowej”. Z uzyskanych pieniędzy 112 mln spożytkowanych zostanie na realizację projektu „Czysta woda dla Krakowa – uporządkowanie gospodarki wodno ściekowej na terenie Gminy Myślenice”. Łącznie powstanie ok. 240 km kanalizacji sanitarnej. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na budowę sortowni i kompostowni w ramach projektu pn. „Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach dla powiatów myślenickiego i limanowskiego oraz oczyszczalnie wody w Krzyszkowicach.

MAJ

20 lat samorządu terytorialnego

Jubileusz uczczono specjalną sesją Rady Miejskiej w sali widowiskowej MOKiS. Obchody 20.lecia samorządu terytorialnego obchodzono w całym kraju. W maju 1990 roku po raz pierwszy w odrodzonym kraju, w wolnych wyborach samorządowych Polacy wybrali swoich przedstawicieli. Na łamach Gazety Myślenickiej przypominaliśmy minione 20 lat samorządu w naszym mieście.

Powódź – apokalipsa dla Zarabia

Ilość wody, która spadła podczas ulew w weekend 15-16 maja spowodowały, że wszystkie potoki i strumienie w powiecie gwałtownie zaczęły wzbierać. Raba pokazała niszczycielską siłę górskiej rzeki. Górny Jaz niemal w całości znalazł się pod wodą. Rzeka zabrała m.in. stoiska gastronomiczne, drogę, zalała pobliskie domy i park. Podobnie było w sąsiednich gminach. W związku ze zniszczeniami burmistrz odwołał największą imprezę rozrywkową sezonu – Dni Myślenic.

Koniec fabryki BAT w Jaworniku

Decyzja zarządu firmy zapoczątkowała proces największych zwolnień w powiecie myślenickim od czasów PEMODU likwidowanego 20 lat temu. Pracę w BAT na przestrzeni roku straci 580 osób.

Plany dworca do poprawki

Do ponownego rozpatrzenie na biurko starosty trafiło pozwolenie na budowę dworca. Zostało zakwestionowane przez wojewodę małopolskiego. Największe wątpliwości wzbudził stosunek planowanej części dworcowej do powierzchni handlowej, który wynosi 1 do 10. W lutym Marek Koźmiński deklarował uruchomienie części komunikacyjnej we wrześniu 2010 roku. Oficjalne wbicie łopaty pod inwestycję odbyło się 22 października.

CZERWIEC

Raba zagroziła Dolnemu Przedmieściu

W nocy z 3 na 4 czerwca ulewy spowodowały gwałtowne wezbrania wody w Rabie i potokach. Na Dolnym Przedmieściu rzeka zaczęła podmywać wał ochronny w okolicy tzw. cofki i przepompowni. Równie niebezpiecznie wyglądał podmyty brzeg na wysokości firmy Cooper Standard. Tutaj rzeka porywała drzewa i zbliżyła się do drogi na odległość 5 m. Brzeg uratowano układając wzdłuż niego 21 betonowych płyt.

Wybory prezydenckie

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich, Bronisław Komorowski prowadził z Jarosławem Kaczyńskim różnicą 4.5%. W powiecie myślenickim zdecydowanie wygrał Jarosław Kaczyński 54,7% (28 tys.874 głosów), natomiast na Bronisława Komorowskiego swój głos oddało 27,92% (14 tys. 736 wyborców).

Jubileusz Szkoły Muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego obchodziła jubileusz 30. lecia istnienia. Uświetnił go koncert wychowanków, uczniów i nauczycieli szkoły w sali widowiskowej MOKiS.

LIPIEC

Wybieraliśmy prezydenta

W drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski wygrał z przewagą 5,25% nad Jarosławem Kaczyńskim. W powiecie myślenickim przewaga była o wiele większa, ale na korzyść Jarosława Kaczyńskiego. U nas kandydat PiS wygrał stosunkiem 65.86% do 34.14%.

Rajdowe Myślenice

Organizatorzy Rajdu Krakowskiego początkowo ze względów finansowych nie przewidywali prologu przebiegającego ulicami Myślenic. W mieście miał odbyć się tylko start i meta. Gmina przejęła obowiązki związane z zabezpieczeniem imprezy i jak podkreślał dyrektor Rajdu Paweł Owczyński wywiązała się z nich wzorowo. Trasa Prologu rozgrywanego ulicami miasta wynosiła 1900 m. Wzięło w nim udział 79 załóg. Wieczorne zmagania zwyciężyła ekipa Tomasz Sawicki/Tomasz Borko (Peugeot 206 RC), a Rajd Krakowski wygrał Przemysław Janik (Citroen C2 VTS).

Nowy klub muzyczny

Imprezy taneczne w każdą sobotę? Koncerty w piątki niezależnie od pogody? O tym młodzi Myśleniczanie mówili od dawna. Takie miejsce powstało w hotelu Black&White na Zarabiu. Jednocześnie zakończył się cykl imprez i koncertów plenerowych organizowanych w Parku Przygody. – Imprezy nie były rentowne, dlatego musieliśmy podjąć taką decyzję – argumentowali właściciele Parku.

SIERPIEŃ

GAZ 69 łączy pokolenia

Miłośnicy i pasjonaci dawnego wojskowego i terenowego radzieckiego samochodu GAZ 69 po raz 11 spotkali się na Dolnym Jazie. W zlocie wzięło udział 13 załóg, głównie z Nowego Sącza, Olkusza, Krakowa i Myślenic. Pasja do GAZ-ów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Coraz częściej za kierownicami pojazdów obserwować można synów dotychczasowych uczestników.

Trzecia galeria handlowa?

Do myślenickich kupców i Marka Koźmińskiego dołączyła trzecia spółka, która ma zamiar wybudować galerię handlową. Spółka Galeria Zakopianka posiada pozwolenie na budowę galerii przy zjeździe z zakopianki przy stacji paliw Orlen. W sierpniu zastanawialiśmy się, czy w Myślenicach jest miejsce na trzy galerie oraz kto wygra ten niekończący się wyścig o klienta i miano pierwszego. Jak dotąd oficjalne wbicie łopaty pod inwestycję i zrównanie terenu udało się Markowi Koźmińskiemu. Podczas grudniowego święta myślenickich kupców przedstawiciele Kongregacji Kupieckiej zapowiedzieli realizację swojej inwestycji na rok 2011.

Problemy Dalinu

Pomimo problemów jakie przed rundą jesienną opanowały klub, piłkarzom udało się przystąpić do rozgrywek. W trakcie przerwy letniej rozwiązano zarząd, zawodnicy nie trenowali, a szkoleniowiec Wiesław Bańkosz odszedł z klubu. Prezesem nowego zarządu został Zbigniew Lijewski. Po rundzie jesiennej Dalin zakończył rozgrywki na 4 miejscu. Rewelacją ligi okazał się duet Michał Górecki – Dawid Kałat. Razem strzelili 28 bramek.

WRZESIEŃ

Raba postraszyła Coppera

We wrześniu po raz czwarty Raba pokazała na co ją stać. Tym razem rzeka zabrała część ul. Burmistrza Marka w strefie przemysłowej na Dolnym Przedmieściu, odcinając dojazd do firmy Cooper i stadionu Orła. Przedstawiciele Cooper’a rozważali przenosiny fabryki z Myślenic w obawie o zakłócenia w cyklu produkcyjnym. Kilka dni później udało się przywrócić dojazd do fabryki, a cykl produkcyjny nie został naruszony.

Mistrzostwa Świata w trialu

We wrześniu na zboczach Góry Chełm zakończyły się zmagania trialowców o Puchar Świata. O trofeum walczyło ponad 130 reprezentantów 20 krajów. Zawody zdominowali Hiszpanie: Laila Sanz zwyciężyła wśród kobiet, a reprezentacja Hiszpanii wygrała drużynowe mistrzostwo świata kobiet i mężczyzn.

102 lata Janiny Pindeli

Najstarsza Myśleniczanka Janina Pindela, 25 września skończyła 102 lata. Jak sama mówi receptą na długie życie jest optymizm życiowy, ruch, praca i rodzina. Wychowała 6 dzieci, doczekała się 13 wnuków, 26 prawnuków i 2 praprawnuków.

PAŹDZIERNIK

Wybory samorządowe

Miesiąc przed wyborami samorządowymi na dobre rozgorzała debata na temat, kto ma największe szanse na zostanie burmistrzem Myślenic. Toczona była zarówno w kręgach towarzyskich w prasie oraz w internecie. O stanowisko gospodarza miasta i gminy ubiegało się trzech kandydatów: dotychczasowy burmistrz Maciej Ostrowski, Wiktor Kielan i Leszek Gowin.

Dopalacze w Polsce, dopalacze w Myślenicach

Po zamknięciu około 1000 sklepów z dopalaczami w Polsce, w tym jednego w Myślenicach okazało się, że środki można kupić w naszym mieście u innych dostawców… na telefon.

Myślenice pierwsze w unijnej klasyfikacji

Myślenice znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu miast, które pozyskały najwięcej środków unijnych w Małopolsce. W całej gminie zdobyto ponad 148.7 mln zł, co w przeliczeniu na mieszkańca daje ponad 3600 zł. Myślenice wyprzedziły m.in. Nowy Targ, Kraków czy Zakopane.

Oficjalne rozpoczęcie budowy dworca

Symboliczne wbicie łopaty pod nowy dworzec odbyło się w piątek 22 października. Oficjalnie plac budowy otworzyli: Maciej Ostrowski, Marek Koźmiński główny udziałowiec spółki MK4 Invest oraz prezes PKS Myślenice Michał Kik. Według zapowiedzi kompleks łączący funkcje komunikacyjną i handlową zostanie oddany do użytku do końca maja 2011 roku. Będzie to jednopoziomowy budynek o pow. 3500 m.kw. z ciągiem sklepów od strony ul. Słonecznej. Część dworcowa będzie składać się z dziewięciu przystanków oraz dwóch stanowisk dodatkowych.

LISTOPAD

Chopin zabrzmiał w MOKiS

W ramach 200 rocznicy urodzin największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, Myślenicka Orkiestra Kameralna wykonała dwie kompozycje: Suitę z czasów Holberga op.40 Edwarda Griega i II Koncert fortepianowy f-moll op.21 kompozytora. Był to zarazem trzeci występ Myślenickiej Orkiestry Kameralnej.

Nowoczesna gospodarka odpadami

Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Myślenicach dla powiatów myślenickiego i limanowskiego rozpoczęła się symbolicznym wbiciem łopaty 15 listopada. Do końca 2010 roku na składowiska ma trafić nie więcej niż 75% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2013r. musi to być już nie więcej niż 50%, a w 2020r. maksymalnie 35% tych odpadów może być składowana.

Zdecydowana wygrana Macieja Ostrowskiego

Poparcie na poziomie 58.85% (10475 głosów) mieszkańców miasta i gminy Myślenice przesądziło o zwycięstwie Macieja Ostrowskiego w pierwszej turze wyborów samorządowych. Wiktora Kielana poparło 34.47% wyborców, a Leszka Gowina 6.69%.

GRUDZIEŃ

Józef Tomal starostą Powiatu Myślenickiego

Podczas inauguracyjnej sesji Rady Powiatu, Józef Tomal został wybrany starostą powiatowym na rozpoczynającą się kadencję. Jego kandydaturę poparło 14 radnych – przeciw było 8, a jeden wstrzymał się od głosu. Nie stawiamy przed sobą niemożliwych do realizacji zadań lecz te, które są na miarę naszych możliwości. W pierwszej kolejności będzie to budowa bloku operacyjnego w szpitalu powiatowym – zapowiadał nowy starosta. Wicestarostą został Tomasz Suś (15 głosów za, 8 przeciw). Przewodniczącym Rady został Henryk Migacz. Na wiceprzewodniczących radni wybrali Marka Urbańskiego oraz Andrzeja Urbańskiego

Trwają prace nad nową monografią Myślenic

W marcu stworzono zespół autorów, którzy pracować będą nad stworzeniem nowej monografii Myślenic. Podczas grudniowego spotkania zespołu redakcyjnego zaprezentowane i przedyskutowane zostały dotychczasowe efekty badań. Podjęte działania stanowią kontynuację pracy, jaką dotychczas dla Myślenic podejmowały kolejne pokolenia historyków. Książka ma być gotowa w marcu 2012.

Burmistrz wyznaczył kierunek dla gminy

Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej kadencji 2010-2014, radni złożyli uroczyste ślubowanie i wybrali przewodniczącego. Został nim Jerzy Grabowski. Rolę wiceprzewodniczących sprawować będą Jan Bylica i Stanisław Szczepan Cichoń. Burmistrz wygłosił przemówienie w którym nakreślił kierunek gminy w najbliższych latach… Główne priorytety na najbliższą kadencję to budowa tzw. „obejścia zachodniego”, tworzenie nowych miejsc pracy oraz pozyskiwanie kolejnych terenów pod nowe inwestycje.

oprac. p.jag