Rok Jubileuszowy

Miasto 13 sierpnia 2019 Wydanie 29 bis/2019
Rok Jubileuszowy
Fot. P. Biela

24 sierpnia 2018

Podczas uroczystej Mszy Św. abp Marek Jędraszewski otworzył Rok Jubileuszu 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej. Eucharystia zakończyła się Aktem Zawierzenia parafii Matce Bożej. Metropolita poświęcił także kopie Cudownego Obrazu, które za niewiele ponad dwa tygodnie wyruszyły w peregrynacji.

 8 września 2018

Uroczystość Narodzenia NMP – odpust parafialny i pierwszy dzień wędrówki Pani Myślenickiej w kopii Jej Cudownego Wizerunku. Zasięg peregrynacji szybko rozszerzył się poza granice parafii, a nawet miasta.

6 października 2018

Pierwsza Nowenna miesięcy, otwierająca cykl nabożeństw przygotowujących do sierpniowych uroczystości. Mszę Św. w pierwszą sobotę miesiąca sprawują kapłani wywodzący się z parafii, a po Eucharystii jest czas na świadectwo obecności w życiu człowieka i, często, cudownych interwencji Matki Bożej. W październiku modlitwie przewodniczyli ks. Mateusz Hosaja i o. Bartymeusz Kędzior. O darze Pani Myślenickiej dla naszej parafii świadczył ks. prałat Karol Jarosz.

10 października 2018

W ramach pielgrzymki archidiecezji krakowskiej z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, w Watykanie doszło do niezwykłego spotkania Pani Myślenickiej i Ojca Św. Franciszka! Pielgrzymi z parafii podarowali papieżowi kopię Obrazu.

 

3 listopada 2018

Listopadową Nowennę miesięcy poprowadzili ks. Piotr Grochowiecki i ks. Piotr Krzystek. Podczas Eucharystii polecano osoby doświadczające śmierci bliskiego. Przejmującym świadectwem przeżywania żałoby pod czułą opieką Pani Myślenickiej, podzielił się Marek Wcisło.

1 grudnia 2018

W pierwszą sobotę grudnia, podczas Nowenny, Matce Bożej polecano rodziny, stąd świadectwem podzieliło się młode małżeństwo – Maria i Mateusz Jamrozowie. Mszy Św. przewodniczyli ks. Bogdan Kordula i ks. Marek Kościelniak.

9 grudnia 2018

Ponowna wizyta metropolity krakowskiego w Sanktuarium, który podczas Mszy Św. poświęcił medaliki dzieciom Pierwszokomunijnym oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Po Eucharystii abp Marek Jędraszewski spotkał się ze wspólnotami parafialnymi.

15 grudnia 2018

Wieczór, półmrok rozświetlony blaskiem świec – w takiej scenerii w Kaplicy Matki Bożej odśpiewano Akatyst, hymn ku czci Bogarodzicy wywodzący się z tradycji prawosławnej.

23 grudnia 2018

Hol Domu Katolickiego na kilka dni stał się skarbcem, a to za sprawą wystawy koron dla Matki Bożej, przygotowanych przez przedszkolaków i uczniów w ramach konkursu. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wyłoniono laureatów, których doceniono nie tylko za pomysł, ale przede wszystkim za samodzielne wykonanie pracy plastycznej.

5 stycznia 2019

Podczas Nowenny otwierającej Nowy Rok modlitwą otaczano osoby starsze. Mszę Św. sprawowali ks. Jacek Budzoń z ks. Tadeuszem Jarzębakiem, zaś Bolesław Stożek, emerytowany chirurg, podzielił się historią opieki Matki Bożej w trudnościach życia jednej ze swoich pacjentek.

2 lutego 2019

Lutowa Nowenna przypadła na Święto Ofiarowania Pańskiego, a jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Świadectwo dojrzewania i realizowania powołania przy Pani Myślenickiej przedstawiła świecka osoba konsekrowana Beata Bodzioch. Do odprawienia Eucharystii zaproszono ks. Artura Czepiela i ks. Kazimierza Czepiela.

21 – 22 lutego 2019

W ramach czuwania modlitewnego „Jerycho” w Kaplicy trwała 50-godzinna, nieustanna, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa przez Obrazem Pani Myślenickiej. W ten sposób parafia przygotowywała się duchowo na misje święte.

2 marca 2019

Seminarium Mariologicznemu towarzyszyło otwarcie wystawy w Domu Katolickim w ramach projektu Szlak Maryjny – Światło ze Wschodu, zapraszającego do wyruszenia w pielgrzymkę po sanktuariach polskich i słowackich.

2 marca 2019

W ramach Roku Jubileuszowego, przy udziale Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, zorganizowano I Interdyscyplinarne Seminarium Mariologiczne. Referatów zgłębiających m.in. zagadnienie duchowości maryjnej, miejsca Matki Bożej w życiu Kościoła, a także ruchu pielgrzymkowego, wysłuchało w Domu Katolickim kilkudziesięciu słuchaczy.

2 marca 2019

Podczas Nowenny w pierwszą sobotę marca szczególną intencją modlitewną była prośba o owoce zbliżających się misji parafialnych. Nabożeństwo poprowadzili ks. Łukasz Michalczewski i o. Jarosław Stawarz. O cudownym uzdrowieniu córki za wstawiennictwem Matki Bożej, w momencie bezsilności lekarzy, mówiła Teresa Mazurek.

10 – 16 marca 2019

Czas głębokiej odnowy duchowej – parafialnych misji świętych głoszonych przez kapłanów pochodzących z parafii: ks. Mateusz Hosaję i o. Bartymeusza Kędziora. Tydzień wypełniony był naukami oraz wieczornymi nabożeństwami.

29 marca 2019

Tegoroczni maturzyści zgromadzili się na czuwaniu przy Matce Bożej, nie w Częstochowie przed Jej Jasnogórskim Wizerunkiem, ale w Sanktuarium przed Obrazem Pani Myślenickiej.

6 kwietnia 2019

W kwietniu na nabożeństwo Nowenny zaproszono maturzystów. Mszy św. przewodniczyli o. A. Płatek i o. B. Zabłocki. Świadectwem otrzymania łaski uzdrowienia z ostrej białaczki, przez ręce Pani Myślenickiej, podzielił się K. Moskal oraz wspierający go modlitewnie brat P. Moskal.

12 kwietnia 2019

Las, pobocza dróg, ciemność, chłód, cisza i modlitwa – jak co roku, z Sanktuarium wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jednak tym razem miała wyjątkową oprawę. Z okazji Jubileuszu, ks. Jarosław Łabęda napisał specjalne rozważania, zapraszając do wyruszenia w drogę z Maryją.

1 – 8 maja 2019

Nabożeństwa majowe wokół kapliczki przy ul. 3 Maja 78 w Myślenicach wraz ze słowem ks. Michała Pieli. Kapliczka stoi na miejscu domu Marcina Grabyszy, który w 1633 roku przywiózł Wizerunek Matki Bożej z podkrakowskich Łagiewnik do sąsiadującej z Myślenicami Górnej Wsi. Dom ten stał się miejscem pierwszych cudów za przyczyną Maryi: gospodarz odzyskał słabnący wzrok. Obraz pokrył się wonnymi kroplami i mienił się kolorami.

4 maja 2019

W tygodniu majówek w miejscu cudów przypadła także kolejna Nowenna poprowadzona tym razem przez o. Jakuba Bielę i ks. Włodzimierza Małotę. Modlitwą otaczano młodzież przygotowującą się do bierzmowania, a o łasce wewnętrznego uzdrowienia opowiedziała G. Baran.

11 maja 2019

W tę majową sobotę Myślenice należały do młodzieży. W ramach Majówki Młodych uczestnicy warsztatów odkrywali talenty, w trakcie adoracji i Mszy Św. umocnili ducha, aby wieczorem wspólnie bawić się podczas koncertów na myślenickim rynku.

24 – 25 maja 2019

To był intensywny weekend dla chórzystów, którzy w ramach „Warsztatów muzycznych u stóp Pani Myślenickiej” zdobywali pierwsze szlify przed sierpniowym wykonaniem Oratorium skomponowanego specjalnie z okazji Jubileuszu.

25 maja 2019

Tego dnia strażacy i druhowie z OSP powiatu myślenickiego, pielgrzymując do Sanktuarium, spotkali się na wspólnej Eucharystii i zawierzyli siebie, rodziny i pracę opiece Matki Bożej.

31 maja 2019

Feeria barw, motywy kwiatowe na spódnicach, biel bluzek – kościół parafialny tego wieczoru miał wyjątkową oprawę za sprawą ponad setek członkiń stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu myślenickiego pielgrzymujących do Sanktuarium.

1 czerwca 2019

W pierwszy dzień czerwca najmłodszych parafian zaproszono na „Dzień Dziecka u Mamy” w ramach Nowenny miesięcy. Tym razem świadectwem były nie słowa jednej osoby, lecz liczna obecność dzieci przy Pani Myślenickiej. Eucharystii przewodniczyli ks. Marcin Jakubiak oraz o. Ludwik Żołnierczyk.

29 czerwca 2019

Po 50 latach ten, który jako kardynał koronował Panią Myślenicką, powrócił do Sanktuarium w znaku relikwii krwi. Uroczystej instalacji relikwii św. Jana Pawła II dokonał kard. Stanisław Dziwisz, który także poświęcił zrewitalizowane otoczenie kościoła.

2 lipca 2019

W 386. rocznicę uroczystego wniesienia Obrazu do kościoła parafialnego, w sposób symboliczny, odtworzono tamte wydarzenia. Procesję z kopią Cudownego Obrazu rozpoczęło nabożeństwo przy kapliczce na Górnym Przedmieściu, w miejscu domu Marcina Grabyszy, a zwieńczyła Msza Św. przy ołtarzu polowym obok Sanktuarium.

6 lipca 2019

W trakcie lipcowej Nowenny modlono się za służbę zdrowia i personel medyczny. O cudownej mocy wytrwałej modlitwy różańcowej, na przykładzie pacjentki cierpiącej na chorobę serca, mówił kardiochirurg B. Suder. Mszę św. sprawowali ks. Wawrzyniec Gut i ks. Jan Jurczak.

15 lipca 2019

Na myślenickich chodnikach pojawiły się osobliwe drogowskazy prowadzące do… Sanktuarium!

26 lipca 2019

Przy Sanktuarium kręcono ostatnie ujęcia do filmu dokumentalnego „Ślady Maryi”, obrazującego życie parafii pod opieką Pani Myślenickiej. Premiera 20 sierpnia w MOKiS.

2 sierpnia 2019

EDK w sierpniu? Dlaczego nie! Wyjątkową edycję w wyjątkowym Roku Jubileuszowym zorganizowano przede wszystkim z myślą o najmłodszych parafianach. Dzieci i ich opiekunowie, wraz z ks. Jarosławem Łabędą, rozważali kolejne stacje Drogi Krzyżowej podczas specjalnie dla nich wyznaczonej trasy.

3 sierpnia 2019

W czasie ostatniej Nowenny, ze wzruszeniem o obecności Pani Myślenickiej w posłudze w USA, mówił przewodniczący Eucharystii ks. Marian Bicz. Nabożeństwo odbyło się w przededniu wyruszenia pielgrzymki na Jasną Górę, stąd świadectwem wartości podjęcia trudu rekolekcji w drodze, podzieliła się A. Węgrzyn.

Sierpień 2019

Uroczystości jubileuszowe zbliżają się wielkimi krokami! Przypominają o tym banery oraz flagi coraz liczniej pojawiające się w Myślenicach oraz wokół Sanktuarium. Centralna Msza św. Jubileuszowa odprawiona zostanie na myślenickim rynku w sobotę 24 sierpnia o godz. 11 przez nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Eucharystię poprzedzi godzinne czuwanie modlitewne.

Dominika Stoszek