Rok pełen sukcesów i gratulacje z całego świata

23 grudnia 2010 Wydanie 49/2010
Rok pełen sukcesów i gratulacje z całego świata
Rok pełen sukcesów i gratulacje z całego świata

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zakończył ten rok z licznymi sukcesami artystycznymi. Mijające dwanaście miesięcy, to jeden z najważniejszych okresów w 25 letniej historii istnienia „Ziemi Myślenickiej”

Dzięki realizacji ambitnych projektów, wizytówka Myślenic zdobyła uznanie nie tylko w kraju, ale także po za jego granicami, czego dowodem są słowa uznania płynące do Myślenic prawie z całego świata. Przez dwadzieścia trzy lata Zespół koncertował m.in. w Finlandii, Jugosławii, Japonii, Niemczech, Francji, Węgrzech, Indiach, Serbii, Chinach, Bośni i Hercegowinie, Kanadzie i Hiszpanii.

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” powstał w 1985 roku z inicjatywy Henryka Dudy i Jana Koczwary. Dziś, to najliczniejsza grupa artystów amatorów i profesjonalistów w całym Powiecie Myślenickim i jedna z największych w Małopolsce, z którą współpracują czołowi polscy eksperci ruchu folklorystycznego, m.in: prof. Konrad Kowalczyk, prof. Maria Osadzińska czy konsultanci: prof. Wiesława Hazuka i prof. Andrzej Radzik. W ostatnim czasie do grona pracowników zespołu dołączył także prof. Marek Kluza – kierownik chóru Opery Krakowskiej, który w „Ziemi Myślenickiej” pracuje nad przygotowaniem wokalnym artystów.

Kadra Zespołu, to także młode obiecujące talenty muzyczne i taneczne: Karolina Druzgała, absolwentka studium choreograficznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wynik celujący) odpowiedzialna za szkolenie taneczne, Tomasz Pawlak – student Akademii Muzycznej w Krakowie, skrzypek, akompaniator Zespołu.

- Dzięki doskonale dobranej kadrze o wysokich umiejętnościach i kompetencjach Zespół z każdym rokiem robi krok naprzód czerpiąc artystyczne doświadczenia i przenosząc je do Myślenic. Nikt kilka lat temu nie pomyślałby, że uda nam się stworzyć „machinę”, instytucję, która swoją ofertą zainteresuje tak wielu wspaniałych ludzi. Dziś występuje z nami niespełna 130 artystów z ponad 6 godzinnym, zróżnicowanym programem, mamy ponad 400 kostiumów i trzy razy tyle dodatków (opieka nad kostiumami Natalia Wylegała i Kamil Kmieciak), w tym przez ostatnie pięć lat zakupiliśmy 5 nowych kompletów kostiumów (Łowickie, Rzeszowskie, Sądeckie, Kraków Wschodni, Księstwo Warszawskie) o łącznej wartości mniej więcej 250 tys. zł, a wszystko, to dzięki zewnętrznym formom dofinansowania, jakie każdego roku Zespół otrzymuje w ramach konkursów czy sponsoringu – podkreśla  Piotr Szewczyki, który od pięciu lat kieruje „Ziemią Myślenicką”.

Zespół, to także niezwykłe osobowości i talenty wśród samej młodzieży. Z „Ziemią Myślenicką” występują młodzi, sportowcy, naukowcy i społecznicy. Wśród tancerzy są osiągający wysokie wyniki zapaśnicy: rodzeństwo Tomasz i Robert Nosal, stypendyści Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”: Magdalena Mirochna i Dorota Wysocka, laureaci nagród w konkursach przedmiotowych: Urszula Szpakiewicz, studenci rozmaitych kierunków od medycyny począwszy na zarządzaniu czy kulturoznawstwu skończywszy oraz dorosłe osoby pracujące – różnych profesji i zawodów.

Od niespełna dwóch lat w „Ziemi Myślenickiej” występują najmłodsi adepci tańca. Z inicjatywy Piotra Szewczyka powstała Mała „Ziemia Myślenicka” z którą pracują Małgorzata Wątor, Sylwester Kordas i Piotr Szewczyk.

- Moim zamierzeniem było wprowadzenie takiego rozwiązania, żeby szkolenie w Zespole przebiegało na kilku etapach: z grupy dziecięcej do głównej grupy reprezentacyjnej – w kilkustopniowym nauczaniu tańca, muzyki i śpiewu. Dziś z powodzeniem udaje nam się to realizować. Plony takiej „piramidy” będziemy zbierać jednak za kilka lat. Brakuje nam wyłącznie grupy w dzieci w wieku szkoły podstawowej, ale tą uzupełnimy naborem w styczniu 2011. Także w okresie noworocznym rozpoczniemy bardzo intensywne zapisy do grupy taneczno – wokalnej, z głównym naciskiem na śpiew. Już dziś zapraszam wszystkich chętnych, którzy lubią śpiewać, a pod okiem specjalisty chcieliby rozwijać swoją pasję – kontynuuje Piotr Szewczyk.

Na wyjątkowe słowa uznania zasługuje także nazywana przez niektórych „sercem” Zespołu kapela ludowa prowadzona od przeszło piętnastu lat przez Aurelię Bogacką Prokocką. Z kapelą współpracują czołowi myśleniccy muzycy, studenci Krakowskiej Akademii Muzycznej i absolwenci Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie. Muzyce z powodzeniem realizują swoje artystyczne pasje koncertując z najlepszymi zespołami w Małopolsce i stanowiąc muzyczną elitę młodego pokolenia.

- Wydawałoby się, że w czasach, kiedy folklor nie może liczyć na popularność u nas jest odwrotnie. Mamy wielu chętnych, a to świadczy o tym, że ludziom podoba się to, co robimy. Zespół jest już nie tylko miejscem artystycznej kreacji, ale także a może przede wszystkim grupą przyjaciół, drugim domem, szkołą odpowiedzialności za siebie i innych – podsumowuje Piotr Szewczyk.

Główny mecenat finansowy nad Zespołem sprawuje Miasto i Gmina Myślenice. Zespół pracuje w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

W imieniu kierownictwa oraz wszystkich członków Zespołu składam wszystkim naszym sympatykom i współpracownikom najszczersze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Piotr Szewczyk - kierownik Zespołu
Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”