Rolnik wnioskuje przez internet

Informator 23 stycznia 2018 Wydanie 3/2018

Od tego roku wnioski o dopłaty bezpośrednie wysyłane przez rolników przyjmowane będą wyłącznie za pośrednictwem internetu

Od 2018 r. zmianie uległy zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Wnioski składane będą w formie elektronicznej. Służy do tego aplikacja eWniosekPlus, dostępna na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa służyć będzie pomocą techniczną, przeprowadzi też w gminach szkolenia z obsługi aplikacji. Od 15 marca w siedzibach ARiMR dostępne będą stanowiska internetowe, przy których rolnicy będą mogli z pomocą pracowników skorzystać z aplikacji - zapewnia zastępca kierownika Roman Knapik z ARiMR. Pomoc znaleźć będzie można w instytucjach i organizacjach rolniczych takich jak Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Zamiast wniosku oświadczenie

- W tym roku zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich możliwe będzie złożenie oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 roku, a formularz dostępny będzie na stronie agencji - wyjaśnia Roman Knapik.

Z takiego rozwiązania będzie mógł skorzystać rolnik, w którego gospodarstwie powierzchnia gruntów ornych wynosiła mniej niż 10 ha i ubiegał się w 2017 roku: * jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową * płatność do owiec i kóz * płatność niezwiązaną do tytoniu lub * wypłatę pomocy na zalesianie * przyznanie płatności ONW lub przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

Termin składania oświadczeń wyznaczono od 15 lutego do 14 marca 2018 r. Dodatkowe informacje na temat wniosków można znaleźć pod bezpłatnym numerem infolinii 800-38-00-84.