Rusza budowa Muzeum Niepodległości

Miasto 12 grudnia 2017 Wydanie 44/2017
Rusza budowa Muzeum Niepodległości
W poniedziałek 11 grudnia burmistrz podpisał umowę na budowę Muzeum Niepodległości Fot. Piotr Jagniewski

W poniedziałek 11 grudnia dokładnie na jedenaście miesięcy przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach podpisano umowę na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości

Konsorcjum firm Instbud z Nieznanowic reprezentowane przez Szymona Bogutę w obecności burmistrza Macieja Ostrowskiego oraz skarbnik Anity Kurdziel podpisało umowę na budowę nowoczesnego gmachu muzeum. Równocześnie podpisano umowę na nadzór inwestorski tej inwestycji, który poprowadzi Dom Inżynierski Promis S.A. ze Szczecina.

Po dopełnieniu formalności odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod rozpoczęcie robót budowlanych, a plac budowy został oficjalnie przekazany wykonawcy. W uroczystości wzięli udział burmistrz Maciej Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Tomasz Wójtowicz, po. dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak, projektant budowli dr inż. architekt Łukasz Stożek, a także ze strony wykonawcy pełnomocnik Szymon Boguta i przedstawiciel nadzoru inwestorskiego Leszek Smajdor.

Konsorcjum Instbud z Nieznanowic wcześniej współpracowało z Gminą Myślenice między innymi przy projekcie „Czysta woda dla Krakowa”, czy też budowie centrum treningowego Wisły Kraków na Zarabiu.

Nowe muzeum stanie w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie obecnie znajduje się bezpłatny parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby muzeum w Domu Greckim. Zgodnie z koncepcją siedziba muzeum będzie kilkukrotnie większa od aktualnej powierzchni ekspozycyjnej. Zgodnie z koncepcją architektów, muzeum ma być nowoczesnym, naszpikowanym multimediami obiektem, łączącym historię, tradycję i kulturę. W nowym obiekcie znajdzie się też między innymi sala wykładowa na 150 osób.

Przetarg na budowę nowej siedziby muzeum został przez Gminę Myślenice ogłoszony w sierpniu bieżącego roku. Złożone zostały dwie oferty, pierwsza z firm odstąpiła od podpisania umowy tracąc jednocześnie wadium.