Rusza renowacja Zarabia

1 sierpnia 2013 Wydanie 27/2013
Rusza renowacja Zarabia
Rusza renowacja Zarabia

Już w sierpniu bieżącego roku ruszy odbudowa terenów rekreacyjnych na Zarabiu wraz z małą i dużą infrastrukturą

Zakres prac jest imponujący. Czeka nas m.in. przebudowa alejek pieszych, ścieżek rowerowych, odwodnienia plaży, placu zabaw, wraz z odbudową elementów małej architektury tj.: altany, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz zieleni niskiej i wysokiej, boisk do siatkówki plażowej. Zakończenie prac przewidziano na listopad b.r.

Zarabie po powodzi

W 2010 roku powódź dotkliwie zniszczyła Zarabie – ulubione miejsce wypoczynku dla mieszkańców Myślenic, ale także Krakowa czy Śląska. Jak do tej pory – po powodzi właśnie, władzom Myślenic udało się zrewitalizować park miejski oraz wytyczyć i stosownie przygotować ścieżkę rowerowo – biegową. Teraz przyszedł czas na kolejny etap. Cały zakres prac ma być logiczną i spójną kontynuacją poprzednich działań, tak by oferta rekreacyjnej części miasta sprostała oczekiwaniom i gustom różnych grup turystów.

- Trochę wody w Rabie upłynęło zanim przystąpiliśmy do prac modernizacyjnych, ale ich przygotowanie i zaplanowanie wymagało czasu. Czekaliśmy też na wsparcie od Rządu RP w ramach tzw. „powodziówki” – czyli pomocy finansowej na odbudowę zniszczeń po powodzi. W sumie otrzymaliśmy ponad 2 mln złotych i bez tych pieniędzy nie przystąpilibyśmy do działania. Z własnego budżetu dokładamy niewiele ponad 200 tys. zł – mówi burmistrz Maciej Ostrowski.

Boiska, zieleń i altanki

Na całym obszarze poddawanym modernizacji przewidziano dwie nowe altany o konstrukcji drewnianej, kryte blachą aluminiową. Ławki, stoły i wolno stojące ścianki altan przewidziane, jako gabiony. Prosta, ażurowa konstrukcja altan, w razie powodzi umożliwi swobodny przepływ wody. Miłośników siatkówki plażowej ucieszy informacja o odbudowie boisk zlokalizowanych na południe od placu zabaw.

Niezwykle istotne z estetycznego punktu widzenia jest także urządzenie nowej zieleni: drzewa, krzewy, które dodadzą Zarabiu uroku – szczególnie w tzw. „małpim gaju”, który zostanie zaaranżowany podobnie jak park miejski.

Zarabie pięknieje

Systematycznie z roku na rok Zarabie odzyskuje dawny blask, a dzięki kolejnym inwestycjom rozszerza swoją ofertę. Warto przypomnieć o skate parku, placach zabaw, kortach tenisowych i wielu innych… Na tym jednak nie koniec prac. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się budowa wałów przeciwpowodziowych, które mają być gwarancją bezpieczeństwa Zarabia. Zakres prac nie obejmuje płyty Górnego Jazu, która jest własnością Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wiemy co się zmieni na Zarabiu

Zaplanowanych prac jest bardzo wiele. Od poważnych robót ziemnych do kosmetycznych i bardziej estetyzujących Zarabie. Te główne skoncentrują się na odbudowie: alejki dla ruchu pieszego od strony północnej i zachodniej wzdłuż rzeki Raby; ścieżki rowerowej od strony południowej terenu wzdłuż ulicy Parkowej - będąca kontynuacją trasy rowerowej zaczynającej się od Parku Miejskiego na Zarabiu; montażu miejsc odpoczynku przy ścieżce rowerowej, wydzielone miejsca ze stojakami dla rowerów, ławkami, koszami na śmieci (obok ciągu rowerowego); wymianie zniszczonych przez powódź ławek na nowe nawiązujące formą do zaprojektowanych w sąsiadującym z inwestycją w parku miejskim; wprowadzeniu ujednoliconych elementów małej architektury i wyposażenia (ławki, kosze, stojaki na rowery); odbudowie nawierzchni ciągów pieszych, ścieżek rowerowych i placów ze zróżnicowaniem kolorystycznym i fakturowym (jasnożółte i chropowate – ciągi piesze, czerwone i gładkie – ścieżka rowerowa (dla rolkarzy), alejki piesze z pasami kostki brukowej; odbudowie placu zabaw dla dzieci, konserwacja zabawek, które nadają się do remontu i wymiana zdewastowanych i zabranych przez powódź wraz z odbudową nawierzchni bezpiecznej - krata gumowa; odbudowie istniejącego drenażu znajdującego się w okolicy tzw. plaży trawiastej; odbudowie utwardzonej nawierzchni pod sezonowe namioty gastronomiczne (wesołe miasteczko) oraz przy scenie na imprezy plenerowe, zjazd na teren utwardzony zamykany szlabanem; odbudowanie altan (przy placu zabaw i przy placyku z miejscem na grilla).