Ruszyła pracownia rysunkowo-graficzna

Ruszyła pracownia rysunkowo-graficzna
Ruszyła pracownia rysunkowo-graficzna

W miniony piątek swoją działalność zainaugurowała Pracownia Rysunkowo-Graficzna Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Na zajęcia warto przyjść z własnym pomysłem, ale nie jest to warunek. Prowadzący zajęcia czekają na wszystkich, którzy mają chęć doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie

Pierwsze zajęcia – warsztaty ex librisu cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno młodzieży jak i dorosłych. Podczas spotkania  uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest ex libris i jaka jest jego historia, zobaczyli liczne przykłady tych małych form graficznych. Warto zauważyć, że znaki własnościowe książek mające przypominać przede wszystkim o ich właścicielu i znaczyć jego księgozbiór inspirowane były zarówno herbami arystokratycznych rodów, gmerkami używanymi przez osoby i rodziny, ale też obszarem zainteresowań ich właścicieli.

Historia tych małych grafik sięga średniowiecza i jest wciąż żywa wśród osób dla których książki są szczególnie ważne. Ex librisy z uwagi na ich konieczną powtarzalność ściśle związane są z warsztatem graficznym. Realizowali je artyści zajmujący się pracą z matrycą – rodzajem pieczęci, która zapewniała możliwość powstania dużej liczby tych samych „obrazków“.

Temat podejmowany przez grafików w różnych technikach zarówno druku wypukłego – drzeworytu, linorytu, ale też wklęsłodruku – metalorytu, akwaforty stał się inspiracją dla uczestników zajęć. Podczas ich trwania warsztatowicze opracowali swoje projekty rysunkowo i wykonali matryce wycinając je specjalymi dłutami w linoleum. Tak powstałe matryce wydrukowali wielkokrotnie, na co pozwala technika linorytu. Powstały w ten sposób nakład ex libisów zabrali, aby wkleić je do swoich ulubionych książek.

- Pomysł powstania Pracowni Rysunkowo-Graficznej otwartej dla młodzieży i dorosłych wykrystalizował się na bazie dotychczasowych doświadczeń pracowników instytucji. Realizujemy zajęcia z linorytu dla grup zorganizowanych, najczęściej młodzieży szkolnej, pomagając w ten sposób realizować program zajęć artystycznych nauczycielom szkół naszej gminy. Możliwe jest to dlatego, że posiadamy prasę graficzną niezbędną do drukowania powstałych matryc. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się jak wygląda praca grafika – linorytnika w profesjonalnych warunkach – mówi Natalia Nowacka, główny specjalista ds. edukacji artystycznej i wystawienniczej MOKiS.

 

W ramach działalności Pracowni Rysunkowo-Graficznej będą powstawały autorskie projekty, zarówno rysunkowe jak i graficzne. Prowadzący zajęcia proponują przyjść z własnym pomysłem, ale chętnie pomagają w opracowaniu planu pracy dla osób, które jeszcze nie są zdecydowane co chciałyby robić na zajęciach, ale mają chęć doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie.

Pracownia powstała w oparciu o kompetencje w zakresie grafiki jakie posiadają pracownicy instytucji. Szczególne zainteresowane skierowane w tym kierunku kształcenia wynika z własnych doświadczeń twórczych zarówno dyrektor MOKiS Małgorzaty Anity Werner, jak i prowadzących zajęcia Natalii Nowackiej i Joanny Jaromin, które są grafikami warsztatowymi.

Pracownia otwarta jest dla uczestników zajęć w każdy piątek w godzinach od 14-18. Zajęcia odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS. Opłata za dwugodzinne zajęcia wynosi 10 złotych.