Życzenia Wielkanocne

Ruszyła wymiana bruku wokół kościoła

Ruszyła wymiana bruku wokół kościoła
Aktualnie trwa zrywanie nawierzchni z tzw. "otoczaków" nie tylko wokół świątyni, ale również na ul. Piotra Skargi i Królowej Jadwigi Fot. Piotr Jagniewski

Ruszyła zapowiadana kilka dni temu wymiana bruku wokół kościoła pw. NNMP i na ul. Piotra Skargi. Ciężki sprzęt wjechał również na ul. Królowej Jadwigi. To początek prac związanych z rewitalizacją Rynku i Starówki

Wymiana bruku wokół kościoła, na ul. Królowej Jadwigi i Piotra Skargi oraz sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej wraz z oświetleniem, to zadania jakie obejmie pierwszy etap rewitalizacji centrum. Obecnie trwa zrywanie nierównego kamienia tzw. „otoczaka”, którym wyłożona jest ul. Piotra Skargi i Królowej Jadwigi oraz alejki wokół świątyni.

Zastąpi je nowa, płaska i antypoślizgowa posadzka z porfiru, z elementami granitu strzegomskiego. Takimi kamieniami wyłożona jest m.in. ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie. Konserwator zabytków nakazał jednak odtworzyć i pozostawić fragmenty posadzki z „otoczaka” po bokach traktu pieszego wokół świątyni. W ramach tego etapu prac wykonana zostanie także iluminacja świetlna kościoła.

Remont tego fragmentu centrum będzie kosztować 4,13 mln zł i zostanie wykonany w przeciągu najbliższych 6 miesięcy.

Maciej Ostrowski: Dotychczasowy piaskowiec zastąpi granit i porfir. To materiał najwyższej jakości. Wybierając jakość mieliśmy na względzie charakter miejsca jakim jest Rynek i starówka. Proszę pamiętać, że to nie tylko centrum miasta, ale również gminy, a zarazem miejsce historyczne. Mam nadzieję, że wykonana w najbliższych miesiącach w Myślenicach praca będzie przez setki lat świadczyła o wysokiej jakości, dobrym wyborze i odpowiednim spożytkowaniu środków unijnych - podczas podpisania umowy tłumaczył burmistrz Maciej Ostrowski.

Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości (znajduje się na ukończeniu, a jego otwarcie zaplanowano na 10 listopada) gminie Myślenice udało się pozyskać ze środków unijnych dotację w wysokości 25 mln zł. To rekordowa kwota, bowiem żadne z sąsiednich miast nie otrzymało podobnych pieniędzy.

Płytę Rynku rozkopią w 2019

eszcze w tej kadencji burmistrz zapowiedział ogłoszenie przetargu na drugi etap rewitalizacji, który ma objąć wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic - tj. Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego. Ponadto odnowione zostaną wszelkie instalacje, powstanie odwodnienie, a mieszkańcy ul. Kościuszki będą mogli podłączyć się do nowo powstałej sieci gazowej, bowiem to jedyna ulica w centrum, która nie ma takiego połączenia.

 

Nowa płyta, otaczające ją uliczki i trakty piesze podobnie jak alejki wokół kościoła zostaną wyłożone kostką z porfiru i granitu strzegomskiego. Przez środek Rynku przebiegać będzie szpaler drzew, a w okolicy „Tereski” powstanie nowa fontanna posadzkowa, która będzie mogła być używana jako wodny plac zabaw dla dzieci. Na płycie znajdą się też nowe lampy, oświetlenie posadzkowe, ławki, kosze i stojaki na rowery.

Z głównej alejki o 20 metrów zostanie przeniesiony i obrócony frontem do Rynku Pomnik Niepodległości. Otoczony zielenią pozwoli na dogodne prowadzenie uroczystości patriotycznych. Nad całością wprowadzanych zmian czuwa konserwator zabytków, który uzgodnił pozytywnie projekt rewitalizacji starówki. Planowany koszt całości przedsięwzięcia to 33,2 mln zł.

- Przetarg na wykonanie drugiego etapu rewitalizacji będę chciał ogłosić jako burmistrz Myślenic, natomiast to, kto go będzie rozstrzygał okaże się już po wyborach – mówi Maciej Ostrowski.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)