Rynek 27 Kamienica Obońskich.

Rynek 27 Kamienica Obońskich.

Rok 1986. Południowo-wschodnia pierzeja rynku myślenickiego, najważniejszego punktu miasta, wytyczonego w XV wieku wraz z domem wzniesionym w 1784 roku, dzisiaj oznaczonym numerem Rynek 27 znanym pod nazwą Kamienica Obońskich.

Swoją nazwę budynek ten zawdzięcza fundatorom – bogatemu myślenickiemu mieszczaninowi Antoniemu Obońskiemu oraz jego żonie. Inną jej nazwą jest Kamienica pod Matką Boską. Kamienica ta jest najstarszym i najbardziej wyróżniającym się murowanym budynkiem przy myślenickim rynku. Początkowo był to budynek jednopiętrowy, a w XX wieku dobudowano półpiętro w dachu. Jego charakterystycznym elementem jest późnobarokowa fasada z elementami historyzmu, ozdobiona późnobarokowym portalem znajdującym się w wejściu do bramy. Nad portalem widnieje owalny medalion. Umieszczono w nim godło domu – obraz Matki Boskiej Myślenickiej. Na prezentowanej fotografii (z 1986 roku) nie jest on widoczny, gdyż w trakcie remontu fasady budynku obraz ten był w renowacji konserwatorskiej. Autor zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.