Rynek bez samochodów lada dzień. Ruszył montaż znaków

Rynek bez samochodów lada dzień. Ruszył montaż znaków

Od rana trwają prace nad montażem nowego oznakowania wokół Rynku. Jeśli tym razem pogoda nie pokrzyżuje planów drogowcom, od 1 kwietnia obowiązywać będzie zakaz wjazdu na płytę Rynku

Wprowadzane w życie nowe oznakowania w centrum Myślenic to preludium do planowanej rewitalizacji Rynku i jego otoczenia na które pod koniec lutego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 24,9 mln zł. Zanim jednak remont dojdzie do skutku, wcześniej będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu.

Prace rozpoczęły się w poniedziałek rano. - Zaczynamy od montażu słupków blokujących wjazd na płytę Rynku. Jeśli tylko pogoda nie pokrzyżuje nam planów w kolejnych dniach zamierzamy zamontować pozostałe znaki - mówi Marek Matejczyk z Zakładu Utylizacji Odpadów, który odpowiada za montaż drogowskazów. Wcześniej zmieniano termin wykonania prac przez panujące mrozy, a nowy upływa z końcem miesiąca.

Co się zmieni?

Od 1 kwietnia na płytę Rynku nie będą mogły wjeżdżać żadne samochody. Zarówno od ulicy Kilińskiego, ul. Bema i Reja zamontowane zostaną słupki blokujące dojazd. Wjazd na płytę Rynku od strony ul. Kościuszki również nie będzie możliwy, warto jednak podkreślić że sama ulica Kościuszki nadal będzie przejezdna, a samochody będą poruszać się po niej jak dotychczas.

Zlikwidowana zostanie zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a koperty dla kierowców posiadających takie uprawnienia znajdą się m.in. przy ul. Kościuszki, przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, w ul. Królowej Jadwigi i na początku ul. Średniawskiego oraz kolejne przy budynku „Sokoła”. Nowe miejsca parkingowe powstaną przed budynkiem magistratu oraz na ulicy Królowej Jadwigi.

Na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy straży pożarnej, policji, straży miejskiej, pomocy medycznej, służb porządkowych, technicznych, posiadaczy zezwolenia UMiG i zaopatrzenia do 2,5 tony na czas za- i wyładunku w godzinach 17:00-7:00. Dla samochodów dostawczych i kurierów zostaną wyznaczone koperty przy ul. Kościuszki pozwalające na trzydziestominutowy postój na czas za- i wyładunku.

Na tych zmianach mają zyskać przede wszystkim piesi i rowerzyści, bowiem Rynek stanie się strefą przeznaczoną wyłącznie dla nich.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)