Rynek bez samochodów w kwietniu

Rynek bez samochodów w kwietniu
Celem jaki przyświecał urzędnikom podczas planowania organizacji ruchu było uwolnienie Rynku od samochodów i oddanie go pieszym Fot. Piotr Jagniewski

Planowana zmiana organizacji ruchu w centrum Myślenic przeciągnie się o trzy tygodnie. - Powodem są duże mrozy utrzymujące się w ostatnich tygodniach przez które nie byliśmy w stanie wykonać prac ziemnych - wyjaśnia Marek Matejczyk z ZUO. Zakaz wjazdu samochodów na płytę Rynku obowiązywać będzie od 1 kwietnia

Wprowadzane w życie nowe oznakowania w centrum Myślenic to preludium do planowanej rewitalizacji Rynku i jego otoczenia na które pod koniec lutego gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 24,9 mln zł. Zanim jednak remont dojdzie do skutku, wcześniej będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu.

Nad uporządkowaniem relacji pomiędzy ruchem pieszym a samochodowym urzędnicy pracowali jeszcze w ubiegłym roku, kiedy to zaprezentowali projekt i przeprowadzali konsultacje społeczne.

Nowe oznakowanie przygotowuje Zakład Utylizacji Odpadów. Początkowo miało być zamontowane do 9 marca, jednak termin został przesunięty. - Powodem są duże mrozy utrzymujące się w ostatnich tygodniach przez które nie byliśmy w stanie wykonać prac ziemnych i wbetonowania słupków - wyjaśnia Marek Matejczyk. Do tej pory udało się wyciąć barierki okalające parking dla niepełnosprawnych.

- Znaki czekają na montaż, który mamy zamiar wykonać w przeciągu najbliższych kilku dni - dodaje Matejczyk.

Od 1 kwietnia na płytę Rynku nie będą mogły wjeżdżać żadne samochody. Zarówno od ulicy Kilińskiego, ul. Bema i Reja zamontowane zostaną słupki blokujące dojazd.

- Od dawna docierały do nas głosy, że fatalnie dzieje się na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki od tzw. „Końskiego Rynku” - podczas prac projektowych mówił Artur Szumiec główny specjalista ds. architektury UMiG. To tutaj codziennie auta dostawcze cofają i zatrzymują się na pasach dla pieszych, a ludzie lawirują między nimi. To jedno z najbardziej obciążonych przejść w mieście. Celem jaki przyświecał urzędnikom podczas planowania organizacji ruchu było uwolnienie Rynku od samochodów i oddanie go pieszym. - To niedopuszczalne, żeby na płycie Rynku zawracały samochody dostawcze - podczas konferencji dotyczącej rewitalizacji Rynku mówił burmistrz Maciej Ostrowski.

Wjazd na środek Rynku od strony ul. Kościuszki również nie będzie możliwy. Nowe miejsca parkingowe powstaną przy zachodniej pierzei – przed budynkiem magistratu oraz na ulicy Królowej Jadwigi.

Co więcej, zlikwidowana zostanie zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a koperty dla kierowców posiadających takie uprawnienia znajdą się m.in. przy ul. Kościuszki, przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, dwa w ul. Królowej Jadwigi i na początku ulicy Średniawskiego oraz kolejne dwa przy budynku „Sokoła”.

Na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy straży pożarnej, policji, straży miejskiej, pomocy medycznej, służb porządkowych, technicznych, posiadaczy zezwolenia UMiG i zaopatrzenia do 2,5 tony na czas za- i wyładunku w godzinach 17:00-7:00.

Dla samochodów dostawczych i kurierów zostaną wyznaczone koperty przy ul. Kościuszki pozwalające na trzydziestominutowy postój na czas za- i wyładunku. Natomiast ograniczenie tonażu istnieje już dzisiaj i obowiązuje na jedynej drodze dojazdowej do Rynku, jaką jest powiatowa ul. Kościuszki.

Na tych zmianach mają zyskać przede wszystkim piesi i rowerzyści, bowiem Rynek stanie się strefą przeznaczoną wyłącznie dla nich.

- Każdy z nas jest pieszym, a tylko niektórzy kierowcami. Rynek to dobro wspólne mieszkańców całej gminy i to pieszy w tej przestrzeni powinien czuć się komfortowo. Zależy nam na uporządkowaniu ruchu samochodowego w centrum w taki sposób, aby Rynek służył jako miejsce spacerów, spotkań i kawiarnianych ogródków, a rodzice z dziećmi mogli bezpiecznie spędzać na nim czas – argumentuje burmistrz Maciej Ostrowski.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)