Rynek zmieni swoje oblicze – II etap rewitalizacji

Rynek zmieni swoje oblicze – II etap rewitalizacji
Umowę z przedstawicielem firmy AG System na realizację drugiego etapu rewitalizacji rynku podpisali burmistrz Jarosław Szlachetka i skarbnik Anita Kurdziel

Burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał umowę z przedstawicielami krakowskiej firmy AG System Sp. z o. o. na drugi etap projektu: Przebudowa myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki….

Gmina Myślenice otrzymała na ten cel unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów złotych.

W ramach pierwszego etapu prac wyremontowano otoczenie Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, a także wybudowano Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Drugi etap będzie obejmował przede wszystkim wymianę nawierzchni rynku, a także ulice i trakty piesze prowadzące do serca miasta.

- Postawiono mnie w sytuacji, z której trudno znaleźć dobre wyjście. Ostatecznie zdecydowałem się wraz ze swoimi współpracownikami na podpisanie umowy na drugi etap rewitalizacji myślenickiego rynku. Firma AG System przedstawiła nam dobrą ofertę, z której trudno było nie skorzystać. W obliczu bowiem wzrastających cen rynkowych na materiały budowlane oraz usługi, otrzymana propozycja nieznacznie przewyższa koszty zakładane we wniosku. W obliczu sytuacji finansowej Gminy Myślenice, decyzja o przystąpieniu do tego projektu była bardzo trudna, ale rezygnacja z podpisania umowy i rewitalizacji rynku wiązałaby się z odrzuceniem dofinansowania z Funduszy Europejskich w kwocie 25 milionów – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Łączny koszt prac drugiego etapu rewitalizacji myślenickiego rynku wraz z otoczeniem starówki wyniesie 21 865 710 zł. Planowany we wniosku koszt robót budowlanych miał wynieść 20 868 664,96 zł, dlatego burmistrz zdecydował na przystąpienie do projektu i podpisanie umowy. Zakres pierwszego etapu prac kosztował gminę już 14 786 868 zł. Roboty budowlane mają ruszyć we wrześniu bieżącego roku.

- Dotychczas w ramach projektu rewitalizacji wybudowano Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz wyremontowano otoczenie Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Gmina pokryła te inwestycje z własnych środków i rezygnacja z drugiego etapu, obejmującego remont płyty rynku spowodowałby, że nie otrzymalibyśmy zwrotu w wysokości 25 milionów przyznanego z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Jarosław Szlachetka.

Po rewitalizacji centrum miasta ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Przebudowie ma ponadto ulec podziemna infrastruktura; sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna oraz opadowa. Z płyty rynku zniknie drewniany sklep i kiosk, a ich miejsce zajmą kawiarniane ogródki. Po rewitalizacji nadal będzie odbywał się handel na placu Kilińskiego, nie zmieni się także lokalizacja postoju taksówek.