Salwa i Salwowcy

Historia 18 czerwca 2019 Wydanie 22/2019
Salwa i Salwowcy
Przed projekcja filmu dokumentalnego „Salwa i Salwowcy” prelekcję wprowadzającą wygłosił Ziemowit Kalinow

Film dokumentalny Krzysztofa Brożka pt. „Salwa i Salwowcy” 12 czerwca obejrzeli uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej w Stadnikach . Była to dla ich wyjątkowa lekcji historii, tym cenniejsza, że związana z ich najbliższym otoczeniem.

„Salwa i Salwowcy” to obraz przedstawiający trudne dzieje oddziałów Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa”. Przed pokazem krótkie prelekcje wprowadzające na temat żołnierzy niezłomnych wygłosili Marek Wojas, Ziemowit Kalinowski i Piotr Przęczek, którzy przybliżyli postać Witolda Pileckiego, kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa” i Franciszka Mroza ps. „Żółw”. Film przedstawia wspomnienia bliskich bohaterów, ich trud, prześladowania zadawane im w tamtym czasie przez Urząd bezpieczeństwa oraz komunistycznych współpracowników. Odbiór działalności przedstawionych postaci w środowiskach lokalnych nie jest jednoznaczny i są one uznawane za kontrowersyjne. Jednak dokumenty znajdujące się w zbiorach IPN bezsprzecznie dowodzą ich bohaterskiej postawy w działaniach polskiego podziemia antykomunistycznego. W filmie przedstawiono wiele wypowiedzi świadków tamtych zdarzeń potwierdzających te fakty.

W trakcie spotkania została również zaprezentowana książka Ziemowita Kalinowskiego pt. „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945 – 1956”, a w szkole została zorganizowana wystawa przedstawiająca bohaterów niezłomnych z powiatu myślenickiego. Materiałów na wystawę użyczył Ziemowit Kalinowski z myślenickiego starostwa powiatowego.

Bernadetta Kańska, dyrektor SP w Stadnikach