Samochody znikną z Rynku jeszcze w marcu

Samochody znikną z Rynku jeszcze w marcu
Po 9 marca na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Zlikwidowana zostanie również zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a miejsca dla kierowców posiadających takie uprawnienia zostaną wytyczone w okolicach centrum. Fot. Piotr Jagniewski

Do 9 marca z Rynku mają zniknąć samochody - zarówno te parkujące na płycie jak i w zatoczce wyznaczonej dla niepełnosprawnych. Nowa organizacja dotyczyć będzie również aut dostawczych

Wprowadzane w życie nowe oznakowania w centrum Myślenic to preludium do planowanej rewitalizacji Rynku i jego otoczenia. Zanim jednak remont dojdzie do skutku, wcześniej będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu.

Nad uporządkowaniem relacji pomiędzy ruchem pieszym a samochodowym urzędnicy pracowali jeszcze w ubiegłym roku, kiedy to zaprezentowali projekt i przeprowadzali konsultacje społeczne.

Nowe oznakowanie przygotowuje Zakład Utylizacji Odpadów i jak zapewnia Marek Matejczyk - zostanie zamontowane do 9 marca. - Do tej pory wycięliśmy barierki okalające parking dla niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że zapowiadane przez meteorologów mrozy nie pokrzyżują nam planów. Znaki czekają na montaż, który mamy zamiar wykonać w przeciągu najbliższych kilku dni - wyjaśnia.

Po 9 marca na płytę Rynku nie będą mogły wjeżdżać żadne samochody. Zarówno od ulicy Kilińskiego, ul. Bema i Reja zamontowane zostaną słupki blokujące dojazd. - Od dawna docierały do nas głosy, że fatalnie dzieje się na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki od tzw. „Końskiego Rynku” - podczas prac projektowych mówił Artur Szumiec główny specjalista ds. architektury UMiG. To tutaj codziennie auta dostawcze cofają i zatrzymują się na pasach dla pieszych, a ludzie lawirują między nimi. To jedno z najbardziej obciążonych przejść w mieście. Celem jaki przyświecał urzędnikom podczas planowania organizacji ruchu było uwolnienie Rynku od samochodów i oddanie go pieszym. - To niedopuszczalne, żeby na płycie Rynku zawracały samochody dostawcze - podczas poniedziałkowej konferencji dotyczącej rewitalizacji Rynku mówił burmistrz Maciej Ostrowski.

Wjazd na środek Rynku od strony ul. Kościuszki również nie będzie możliwy. Nowe miejsca parkingowe powstaną przy zachodniej pierzei – przed budynkiem magistratu oraz na ulicy Królowej Jadwigi.

Co więcej, zlikwidowana zostanie zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a koperty dla kierowców posiadających takie uprawnienia znajdą się m.in. przy ul. Kościuszki, przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, dwa w ul. Królowej Jadwigi i na początku ulicy Średniawskiego oraz kolejne dwa przy budynku „Sokoła”.

Na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy straży pożarnej, policji, straży miejskiej, pomocy medycznej, służb porządkowych, technicznych, posiadaczy zezwolenia UMiG i zaopatrzenia do 2,5 tony na czas za- i wyładunku w godzinach 17:00-7:00.

Dla samochodów dostawczych i kurierów zostaną wyznaczone koperty przy ul. Kościuszki pozwalające na trzydziestominutowy postój na czas za- i wyładunku. Natomiast ograniczenie tonażu istnieje już dzisiaj i obowiązuje na jedynej drodze dojazdowej do Rynku, jaką jest powiatowa ul. Kościuszki.

Na tych zmianach mają zyskać przede wszystkim piesi i rowerzyści, bowiem Rynek stanie się strefą przeznaczoną wyłącznie dla nich.

- Każdy z nas jest pieszym, a tylko niektórzy kierowcami. Rynek to dobro wspólne mieszkańców całej gminy i to pieszy w tej przestrzeni powinien czuć się komfortowo. Zależy nam na uporządkowaniu ruchu samochodowego w centrum w taki sposób, aby Rynek służył jako miejsce spacerów, spotkań i kawiarnianych ogródków, a rodzice z dziećmi mogli bezpiecznie spędzać na nim czas – argumentuje burmistrz Maciej Ostrowski.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)