Samochody znikną z Rynku. Trwa demontaż zatoczki dla niepełnosprawnych

Samochody znikną z Rynku. Trwa demontaż zatoczki dla niepełnosprawnych
Po 9 marca na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Zlikwidowana zostanie również zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a miejsca dla kierowców posiadających takie uprawnienia zostaną wytyczone w okolicach centrum. Fot. Piotr Jagniewski

W marcu z płyty Rynku znikną samochody - zarówno te parkujące na płycie jak i w zatoczce wyznaczonej dla niepełnosprawnych. Nowa organizacja dotyczyć będzie również samochodów dostawczych

O zmianach w organizacji ruchu na terenie myślenickiego Rynku piszemy od dawna. Wprowadzana w życie nowa organizacja ruchu to preludium do planowanej rewitalizacji Rynku i jego otoczenia. Projekt centrum wraz ze starówką złożony przez Gminę Myślenice do Regionalnego Programu Operacyjnego obecnie przechodzi proces oceny. Zanim zapadnie decyzja dotycząca przebudowy Rynku, jeszcze w ubiegłym roku urzędnicy pracowali nad uporządkowaniem w sercu miasta relacji pomiędzy ruchem pieszym a samochodowym.

Co się zmieni?

Główne zmiany dotyczyć będą kierowców, a ruch pojazdów zostanie w znacznej mierze ograniczony. W jaki sposób?

Nowe oznakowanie przygotowuje Zakład Utylizacji Odpadów i jak zapewnia Marek Matejczyk - zostanie zamontowane do 9 marca. - Obecnie wycinamy barierki okalające parking dla niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że zapowiadane przez meteorologów mrozy nie pokrzyżują nam planów. Znaki czekają na montaż, który mamy zamiar wykonać w przeciągu najbliższych kilku dni - wyjaśnia.

Po 9 marca na płytę Rynku nie będą mogły wjeżdżać żadne samochody. Zarówno od ulicy Kilińskiego, ul. Bema i Reja zamontowane zostaną słupki blokujące dojazd. Wjazd na środek Rynku od strony ul. Kościuszki również nie będzie możliwy. Znajdą się tutaj betonowe donice, które mają skutecznie powstrzymywać kierowców. To pozwoli na wyeliminowanie parkowania na płycie.

W zamian m.in. dla mieszkańców Rynku utworzone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe przy zachodniej pierzei – przed budynkiem magistratu oraz na ulicy Królowej Jadwigi.

Zlikwidowana zostanie zatoczka z parkingiem dla osób niepełnosprawnych, a koperty dla kierowców posiadających takie uprawnienia znajdą się m.in. przy ul. Kościuszki, przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, dwa w ul. Królowej Jadwigi i na początku ulicy Średniawskiego oraz kolejne dwa przy budynku „Sokoła”.

Na płytę Rynku wjechać będą mogły wyłącznie pojazdy straży pożarnej, policji, straży miejskiej, pomocy medycznej, służb porządkowych, technicznych, posiadaczy zezwolenia UMiG i zaopatrzenia do 2,5 tony na czas za- i wyładunku w godzinach 17:00-7:00.

Więcej na temat wprowadzanych zmian piszemy tutaj

Na tych zmianach mają zyskać przede wszystkim piesi i rowerzyści, bowiem Rynek stanie się strefą przeznaczoną wyłącznie dla nich.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)